تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۵/۰۴/۰۳


جاده به روستاي گردشگري شوي دزفول رسيد

دزفول – ايرنا – با اجراي طرح مسيرشکافي در منطقه اي کوهستاني و سخت گذر در شمالي ترين نقطه دزفول و در دل رشته کوه زاگرس سرانجام جاده به روستاي گردشگري شوي رسيد.

دسترسي به روستاي شوي در دهستان سيدمحمود بخش شهيون دزفول با وجود جاذبه هاي گردشگري فراوان به دليل محروميت از جاده تا پيش از اين به سختي و تنها با گذر از مناطق کوهستاني و سخت گذر و ساعت ها پياده روي و کوهپيمايي امکانپذير بود.
سفر به روستاي شوي در بخش کوهستاني شهيون دزفول آرزوي گردشگراني است که قصد سفر به آبشار زيبا و منحصربفرد شوي را دارند.
آبشاري با ۸۵ متر ارتفاع جايي که علاوه بر زيبايي مبهوت کننده زيستگاه سمندر امپراطور است.
به گزارش ايرنا با مسير شکافي جاده دسترسي به اين روستا ، تراکتور حامل مسافراني ويژه شامل معاون استاندار و فرماندار دزفول و نيز مدير کل امور روستايي استانداري خوزستان چندي پيش وارد اين روستا شد.
ورود تراکتور به عنوان نخستين وسيله نقليه به اين روستا خوشحالي اهالي اين منطقه را پس از سالها انتظار به دنبال داشت.
با مسير شکافي جاده روستاي شوي علاوه بر اين روستا ۲۳ روستاي سخت گذر دزفول در بخش کوهستاني شهيون از نعمت جاده برخوردار شدند.
دسترسي به روستاي گردشگري شوي در دل رشته کوه زاگرس دزفول تا پيش از اين تنها با گذر از مسير سخت گذر و کوهستاني شهيون و پياده روي و يا سفر با قطار محلي و چندين ساعت پياده روي و کوهپيمايي ممکن بود.
موقعيت خاص روستاهاي موجود در دهستان سيدمحمود بخش شهيون دزفول موجب شده تا فاصله يکي از پل هاي مجاور روستاي تله زنگ در امتداد مسير راه آهن جنوب – تهران با هفت کيلومتر مسافت به دليل کوهستاني بودن منطقه و جنس سخت کوه ها کار در اين منطقه را به يکي از مشکل ترين طرح هاي راهسازي دزفول تبديل کند.
به گفته معاون امور عمراني فرمانداري دزفول سختي اجراي طرح مسيرشکافي روستاي شوي تنها سخت گذر و کوهستاني بودن مسير روستا نبود بلکه انتقال دستگاه هاي راهسازي يکي از مشکلات اصلي بود به طوريکه ماشين هاي راهسازي به سختي و با قطار باري به منطقه منتقل شدند.

089
عبدالحسين پوررکني افزود:انتقال ماشين هاي راهسازي به منطقه به قدري مشکل است که فرماندار دزفول از پيمانکار در خواست کرده با پايان مسيرشکافي دستگاه ها را از منطقه خارج نکند تا بخشي از کارهاي عمراني روستاهاي منطقه نيز توسط اين دستگاه ها اجرا شود.
معاون استاندار خوزستان و فرماندار ويژه دزفول جاده را مهمترين مشکل عقب ماندگي مناطق صعب العبور دزفول دانست و گفت:با ايجاد جاده اهالي منطقه که به مناطق ديگر مهاجرت کرده اند دوباره به روستاي شوي و روستاهاي منطقه باز خواهند گشت.
حبيب اله آصفي ادامه داد:با اجراي اين مسيرشکافي ۲۳ روستا از نعمت راه برخوردار شدند.
فرماندار دزفول گفت:با احداث جاده امکان انتقال ساير زيرساخت ها مانند شبکه برق به اين منطقه محروم و دور افتاده فراهم مي شود.
حاج مراد از اهالي روستاي شوي دزفول نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه ۳۰ سال از عمر ۸۰ ساله خود را صرف پيگيري احداث جاده کرده است گفت:بالاخره با پيگيري فرماندار دزفول آرزوي دهها ساله مردم منطقه محقق شد.
وي افزود:خانوارهاي زيادي که از منطقه مهاجرت کرده اند منتظر احداث راه بودند و به دليل اينکه روستاي شوي از تمام مواهب الهي برخوردار است به طور قطع تعداد خانوارهاي اين روستا حتي بيش از گذشته خواهد شد.
وي افزود:بر خلاف بسياري از روستاهاي مناطق سخت گذر شمالي شهرستان دزفول که با مشکل آب مواجه هستند، روستاي گردشگري شوي از اين قاعده مستثناست چرا که وفور آب در اين روستا به دليل مجاورت با آبشار شوي موجب شده تا در اين روستا برنج کشت شود.
خانه هاي روستاييان ساکن در شوي که همچون باغي بزرگ ۳۰ هکتاري انار با درختان کهنسال است در هر گوشه از اين باغ پراکنده اند.
اداره برق دزفول در اقدامي جهادي بيش از ۳۰ روستاي منطقه سخت گذر شمال خوزستان در بخش شهيون و سردشت دزفول را توسط سلول هاي خورشيدي از نعمت برق برخوردار کرده بود که روستاي شوي يکي از اين روستاهاست.
منوچهر فرجام نسب از اهالي منطقه و پيمانکار طرح مسيرشکافي شوي و ۲۳ روستاي منطقه درباره سختي مسير شکافي در اين منطقه کوهستاني گفت:سختي اجراي اين طرح به حدي بود که ابتدا قصد نداشتيم اجراي آنرا بر عهده بگيريم اما مشاهده محرميت منطقه و سختي انتقال يک مصدوم با هشت ساعت پياده روي سرانجام تصميم ما را عوض کرد.
وي که خود راننده تراکتور حامل مسئولان استان و شهرستان دزفول بود افزود: اجراي اين طرح از بهمن ماه ۱۳۹۴ با مسيرشکافي آغاز شده و با وجود سختي فراوان کار شبانه روز ادامه داشت تا مسيرشکافي سخت ترين طرح راه سازي در پنج ماه کار شبانه روزي اجرا شود.
معاون عمراني فرمانداري ويژه دزفول نيز با اشاره به ضرورت اصلاح معايب مسير جاده دسترسي به اين ۲۳ روستا از تصميم گيري براي رفع نواقص جاده، اجراي ۱۵ آب نما و ۲ کيلومتر گاردريل و محافظ فلزي در کنار مسير خطرناک جاده خبر داد.
عبدالحسين پوررکني ادامه داد: با توجه به بازديد ميداني مديرکل روستايي خوزستان از منطقه و مشاهده ظرفيت ها و محروميت هاي منطقه مقرر شد تا تيمي از مهندسان براي بررسي چگونگي اصلاح و بهبود مسير دسترسي به آبشار شوي به اين منطقه سفر کنند.
آبشار شوي در ۱۰۰ کيلومتري شهر دزفول نخستين اثر طبيعي استان خوزستان و سي و پنجمين اثر طبيعي کشور مي باشد که در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
اين آبشار طبيعي به ارتفاع حدود ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر از جمله جاذبه هاي طبيعي و گردشگري استان خوزستان مي باشد که از ظرفيت بالايي براي توسعه صنعت گردشگري برخوردار است.
بخش شهيون دزفول با بيش از ۲۰۰ روستا و پنج دهستان در شمال دزفول واقع شده است.
جاده مهمترين مطالبه اهالي بخش شهيون دزفول در شمال استان خوزستان مي باشد.

لینک های مرتبط:, , , , , , , , , ,


 


- حضور انجمن دزپارس در کارگاه آموزشی مدیریت سبز
- حفظ و احیای گویش دزفولی
- گویش دزفولی بیاموزیم
- اهمیت احیای گویش دزفولی
- احیای گویش دزفولی
- جشن شب دزفول در خانه تاریخی تیزنو دزفول برگزار شد
- جای خالی موزه صلح در دزفول احساس می شود
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در اردیبهشت ۹۷
- تقدیر سازمان میراث فرهنگی کشور از انجمن دزپارس دزفول
- حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در اختتامیه جشنواره سین هشتم در تهران
- شرکت دوتن از اعضای انجمن دزپارس دزفول در نخستین رزمواره مدافعان حرم
- شرکت اعضای انجمن دزپارس دزفول در آیین بزرگ داشت روز فردوسی
- دیدار سفیر فرهنگی دزفول و نماینده انجمن دزپارس دزفول با مدیر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد کشور در تهران
- روزشمار گرامیداشت روز دزفول ۴ خرداد
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در فروردین ماه سال ۹۷
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در اسفند ماه ۹۶
- زنگ پایانی خوش بر تعطیلات نوروزی در دزفول به همت انجمن دزپارس دزفول
- اولین جشنواره بهاره گل‌های دزفول آغاز به کار کرد
- دزفول شهر آب و آجر لذت گردش در میان تاریخی کهن
- گردشی در خانه هایی که بوی تاریخ می دهند دزفول دیار خانه های قدیمی
- اولین جشنواره زمستانی مرکبات دزفول برگزار شد
- عملکرد انجمن دزپارس در بهمن ماه ۹۶
- دزفول در مسیر جهانی شدن همت بالاتری می‌خواهد
- بوستان باغ گودول دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس در دی ماه ۹۶
- با وجود تپه های باستانی چغامیش چرا دزفول موزه باستان شناسی ندارد؟
- پخس مستند چغامیش دزفول در مجموعه حمام موزه کرناسیون دزفول
- دزفول نامی گمنام در موزه ملی ایران
- عملکرد انجمن دزپارس در آذر ماه ۹۶
- شکوه فرهنگی دزفول در خانه تاریخی تیزنو
 

 

همه حقوق مطالب برای جاده به روستاي گردشگري شوي دزفول رسيد محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش