تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۵/۰۴/۰۳


جاده به روستاي گردشگري شوي دزفول رسيد

دزفول – ايرنا – با اجراي طرح مسيرشکافي در منطقه اي کوهستاني و سخت گذر در شمالي ترين نقطه دزفول و در دل رشته کوه زاگرس سرانجام جاده به روستاي گردشگري شوي رسيد.

دسترسي به روستاي شوي در دهستان سيدمحمود بخش شهيون دزفول با وجود جاذبه هاي گردشگري فراوان به دليل محروميت از جاده تا پيش از اين به سختي و تنها با گذر از مناطق کوهستاني و سخت گذر و ساعت ها پياده روي و کوهپيمايي امکانپذير بود.
سفر به روستاي شوي در بخش کوهستاني شهيون دزفول آرزوي گردشگراني است که قصد سفر به آبشار زيبا و منحصربفرد شوي را دارند.
آبشاري با ۸۵ متر ارتفاع جايي که علاوه بر زيبايي مبهوت کننده زيستگاه سمندر امپراطور است.
به گزارش ايرنا با مسير شکافي جاده دسترسي به اين روستا ، تراکتور حامل مسافراني ويژه شامل معاون استاندار و فرماندار دزفول و نيز مدير کل امور روستايي استانداري خوزستان چندي پيش وارد اين روستا شد.
ورود تراکتور به عنوان نخستين وسيله نقليه به اين روستا خوشحالي اهالي اين منطقه را پس از سالها انتظار به دنبال داشت.
با مسير شکافي جاده روستاي شوي علاوه بر اين روستا ۲۳ روستاي سخت گذر دزفول در بخش کوهستاني شهيون از نعمت جاده برخوردار شدند.
دسترسي به روستاي گردشگري شوي در دل رشته کوه زاگرس دزفول تا پيش از اين تنها با گذر از مسير سخت گذر و کوهستاني شهيون و پياده روي و يا سفر با قطار محلي و چندين ساعت پياده روي و کوهپيمايي ممکن بود.
موقعيت خاص روستاهاي موجود در دهستان سيدمحمود بخش شهيون دزفول موجب شده تا فاصله يکي از پل هاي مجاور روستاي تله زنگ در امتداد مسير راه آهن جنوب – تهران با هفت کيلومتر مسافت به دليل کوهستاني بودن منطقه و جنس سخت کوه ها کار در اين منطقه را به يکي از مشکل ترين طرح هاي راهسازي دزفول تبديل کند.
به گفته معاون امور عمراني فرمانداري دزفول سختي اجراي طرح مسيرشکافي روستاي شوي تنها سخت گذر و کوهستاني بودن مسير روستا نبود بلکه انتقال دستگاه هاي راهسازي يکي از مشکلات اصلي بود به طوريکه ماشين هاي راهسازي به سختي و با قطار باري به منطقه منتقل شدند.

089
عبدالحسين پوررکني افزود:انتقال ماشين هاي راهسازي به منطقه به قدري مشکل است که فرماندار دزفول از پيمانکار در خواست کرده با پايان مسيرشکافي دستگاه ها را از منطقه خارج نکند تا بخشي از کارهاي عمراني روستاهاي منطقه نيز توسط اين دستگاه ها اجرا شود.
معاون استاندار خوزستان و فرماندار ويژه دزفول جاده را مهمترين مشکل عقب ماندگي مناطق صعب العبور دزفول دانست و گفت:با ايجاد جاده اهالي منطقه که به مناطق ديگر مهاجرت کرده اند دوباره به روستاي شوي و روستاهاي منطقه باز خواهند گشت.
حبيب اله آصفي ادامه داد:با اجراي اين مسيرشکافي ۲۳ روستا از نعمت راه برخوردار شدند.
فرماندار دزفول گفت:با احداث جاده امکان انتقال ساير زيرساخت ها مانند شبکه برق به اين منطقه محروم و دور افتاده فراهم مي شود.
حاج مراد از اهالي روستاي شوي دزفول نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه ۳۰ سال از عمر ۸۰ ساله خود را صرف پيگيري احداث جاده کرده است گفت:بالاخره با پيگيري فرماندار دزفول آرزوي دهها ساله مردم منطقه محقق شد.
وي افزود:خانوارهاي زيادي که از منطقه مهاجرت کرده اند منتظر احداث راه بودند و به دليل اينکه روستاي شوي از تمام مواهب الهي برخوردار است به طور قطع تعداد خانوارهاي اين روستا حتي بيش از گذشته خواهد شد.
وي افزود:بر خلاف بسياري از روستاهاي مناطق سخت گذر شمالي شهرستان دزفول که با مشکل آب مواجه هستند، روستاي گردشگري شوي از اين قاعده مستثناست چرا که وفور آب در اين روستا به دليل مجاورت با آبشار شوي موجب شده تا در اين روستا برنج کشت شود.
خانه هاي روستاييان ساکن در شوي که همچون باغي بزرگ ۳۰ هکتاري انار با درختان کهنسال است در هر گوشه از اين باغ پراکنده اند.
اداره برق دزفول در اقدامي جهادي بيش از ۳۰ روستاي منطقه سخت گذر شمال خوزستان در بخش شهيون و سردشت دزفول را توسط سلول هاي خورشيدي از نعمت برق برخوردار کرده بود که روستاي شوي يکي از اين روستاهاست.
منوچهر فرجام نسب از اهالي منطقه و پيمانکار طرح مسيرشکافي شوي و ۲۳ روستاي منطقه درباره سختي مسير شکافي در اين منطقه کوهستاني گفت:سختي اجراي اين طرح به حدي بود که ابتدا قصد نداشتيم اجراي آنرا بر عهده بگيريم اما مشاهده محرميت منطقه و سختي انتقال يک مصدوم با هشت ساعت پياده روي سرانجام تصميم ما را عوض کرد.
وي که خود راننده تراکتور حامل مسئولان استان و شهرستان دزفول بود افزود: اجراي اين طرح از بهمن ماه ۱۳۹۴ با مسيرشکافي آغاز شده و با وجود سختي فراوان کار شبانه روز ادامه داشت تا مسيرشکافي سخت ترين طرح راه سازي در پنج ماه کار شبانه روزي اجرا شود.
معاون عمراني فرمانداري ويژه دزفول نيز با اشاره به ضرورت اصلاح معايب مسير جاده دسترسي به اين ۲۳ روستا از تصميم گيري براي رفع نواقص جاده، اجراي ۱۵ آب نما و ۲ کيلومتر گاردريل و محافظ فلزي در کنار مسير خطرناک جاده خبر داد.
عبدالحسين پوررکني ادامه داد: با توجه به بازديد ميداني مديرکل روستايي خوزستان از منطقه و مشاهده ظرفيت ها و محروميت هاي منطقه مقرر شد تا تيمي از مهندسان براي بررسي چگونگي اصلاح و بهبود مسير دسترسي به آبشار شوي به اين منطقه سفر کنند.
آبشار شوي در ۱۰۰ کيلومتري شهر دزفول نخستين اثر طبيعي استان خوزستان و سي و پنجمين اثر طبيعي کشور مي باشد که در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
اين آبشار طبيعي به ارتفاع حدود ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر از جمله جاذبه هاي طبيعي و گردشگري استان خوزستان مي باشد که از ظرفيت بالايي براي توسعه صنعت گردشگري برخوردار است.
بخش شهيون دزفول با بيش از ۲۰۰ روستا و پنج دهستان در شمال دزفول واقع شده است.
جاده مهمترين مطالبه اهالي بخش شهيون دزفول در شمال استان خوزستان مي باشد.

لینک های مرتبط:, , , , , , , , , ,


 


- پاکسازی پارک ساحلی دووه دزفول به مناسبت سومین جشنواره صد روز با رود دز دزفول
- چهارم خرداد روز دزفول
- پیام تبریک شهردار دزفول به انجمن دزپارس دزفول انجمن منتخب کشور در سال ۱۳۹۸
- انجمن دزپارس دزفول انجمن منتخب کشور در نوروز ۱۳۹۸
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در بهمن ماه ۱۳۹۷
- تقدیر انجمن دزپارس دزفول از هنرمندان ملی موسیقی ایرانی در خانه تاریخی تیزنو دزفول
- برگزاری برنامه بافت گردی و نشست علمی فرهنگی به مناسبت ۱۵ دی ماه روز ثبت ملی پل ساسانی دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در آذرماه ۱۳۹۷
- به همت انجمن مردم نهاد دزپارس به مناسبت روز ثبت ملی تپه چغامیش دزفول نشست علمی فرهنگی در موزه کرناسیون دزفول برگزار گردید
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در آبان ماه ۱۳۹۷
- جشن رونمایی از لباس سنتی دزفول در خانه تاریخی تیزنو به همت انجمن دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مهر ماه ۹۷
- حضور فعالانه انجمن دزپارس در نشست آموزشی قانون هوای پاک در فرمانداری دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در شهریور ماه ۹۷
- حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در روز تاسوعا و عاشورا جهت گسترش فرهنگ محرم بی زباله
- شرکت گسترده اعضای انجمن دزپارس دزفول در برنامه محرم گردی سال ۹۷
- عیادت و تقدیر از تنها بازمانده کلاه مالی در دزفول توسط اعضای انجمن فعال دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مرداد ماه ۹۷
- شرکت سفیر انجمن دزپارس دزفول در سومین نمایشگاه باغبانی و گیاهان دارویی در بوستان گفتگو تهران
- شرکت انجمن دزپارس دزفول در دومین جشنواره صد روز با رود دز نمایشگاه هنر بازیافت واقع در پارک ساحلی دووه
- پرونده ثبت جهانی دزفول هنوز پیش نرفته است
- تقدیر انجمن مردمی دزپارس از آخرین نمدمال دزفولی
- شرکت انجمن دزپارس در نشست پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل ها در کتابخانه مخبر دزفول
- بافت قدیم دزفول شکوهی تاریخی نیازمند توجه
- عملکرد و فعالیت های انجمن دزپارس دزفول در تیرماه ۱۳۹۷
- جلسه هماهنگی موسسه زبان خوزی با ریس اداره میراث فرهنگی دزفول
- مردم دزفول با برگزاری جشنواره فرهنگی به یاری رود دز آمدند
- از شکوه همنشینی رود و صخره در چال کندی دزفول تا فرار از گرما در کت های دستکند دزفول
- حضور پرشور اعضای فعال انجمن دزپارس در رادیو شهری دزفول در خصوص جشنواره صد روز با رود دز
- دز زلال همیشه جاری دزفول
 

 

همه حقوق مطالب برای جاده به روستاي گردشگري شوي دزفول رسيد محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش