تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۵/۰۶/۲۵


لزوم تأسیس شهرداری ویژه بافت تاریخی دزفول

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از خبرنگار مهر، حجت آریایی چهارشنبه شب در نشست مشترک و صمیمی با اعضای انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول که در محل اداره میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: صاحبان اصلی میراث شهرستان، مردم هستند و کار ما فقط نظارت براین سرمایه های ارزشمند تاریخی است.

وی با اشاره به کمبود اعتبارات و امکانات میراث فرهنگی دزفول، افزود: حجم و گستردگی زیاد محوطه های تاریخی دزفول از دیگر مواردی است که باعث شده نیاز ما به همراهی مردم و به ویژه انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول در راستای نگهداری از آثار تاریخی بیشتر شود.

کمبود نیروهای یگان حفاظت میراث

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول با بیان اینکه در دزفول ۴۰۰ هکتار محوطه تاریخی با بیش از ۱۶۰ ابنیه تاریخی وجود دارد، تصریح کرد: کمبود نیروهای یگان حفاظت یکی از معضلات اصلی این اداره در دزفول است چرا که به دلیل گستردگی تعداد و حجم محوطه های باستانی، اداره میراث فرهنگی دزفول در خوشبینانه ترین حالت به ۵۰ نیروی یگان حفاظت احتیاج دارد.

آریایی ادامه داد: در حالی که متاسفانه اکنون تنها کمتر از ۱۰ نیروی یگان حفاظت در اختیار این اداره است که از این تعداد هم فقط ۲ نفر مسئولیت مراقبت از بافت تاریخی شهرستان را برعهده دارند در حالی که وسعت بافت تاریخی آنچنان زیاد است که با این تعداد کم هیچگونه بازرسی مطلوبی نمی تواند از آن صورت بگیرد.

وی، کمبود اعتبار برای استخدام را عامل اصلی عدم جذب نیروهای مذکور برشمرد و گفت: بنابراین در حال حاضر مردم و به ویژه ساکنان بافت می توانند بهترین نگهبانان و پاسداران از این محوطه با ارزش باشند چرا که همواره در آن جا سکونت دارند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول، بافت تاریخی این شهر را مقصد اصلی فعالیت های اقتصادی، مذهبی و سیاسی و حتی مرکز ترافیکی دزفول برشمرد و هشدار داد: تمام ارگان های اجرایی شهرستان موظف هستند در هنگام اجرای برنامه های خود، نگهداری و جلوگیری از تخریب بافت را در اولویت خود قرار دهند چرا که متاسفانه بسیاری هستند که قصد ساخت و سازهای غیرمجاز و مدرن را در بافت دارند اما ما نباید اجازه دهیم بافت تاریخی دزفول قداست و ابهت تاریخی خود را از دست دهد.

آریایی، بافت تاریخی دزفول را میراث به جای رسیده از اجداد عنوان کرد که کوچه پس کوچه های آن نماد معماری و هویت تاریخی دزفول است و در ادامه یادآور شد: در معماری دزفول عنصرهای زیادی وجود دارد که یکی از آنها عنصر وجود درخت «کنار» بوده اما اکنون متاسفانه حتی در منازل مردم نیز نشانی ازاین درخت زیبا و پرخواص نیست در حالی که تا پیش از این، درخت کنار در میان مردمان قدیم دزفول جایگاه ارزشمند و با عظمتی داشته است.

تعامل با صنعتگران

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول در خصوص دیگر مطالبه اعضای انجمن دز پارس مبنی بر حمایت و معرفی صنایع دستی این شهرستان، توضیح داد: هدف ما نیز حمایت از صنعتگران دزفول برای فروش محصولاتشان است چرا که با روی کار آورده شدن یک فرد، یک معضل اجتماعی حل می شود بنابراین ما برنامه های متنوعی برای تعامل و همراهی با این صنعتگران خواهیم داشت.

آریایی در خصوص پیشنهاد عضو انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول مبنی بر برندسازی کردن محصولات صنایع دستی دزفول در هنگام عرضه به گردشگران نیز گفت: متاسفانه صنایع دستی دزفول وقتی به مرز اشباع در فروش برسند از حالت سنتی به صنعتی تبدیل می شوند که این از نظر ایجاد اشتغال خوب است اما از طرفی حالت سنتی کار را نیز از بین می برد اما اگر انجمن دز پارس راهکارهایی در این زمینه و در خصوص نوع انبوه سازی برخی محصولات صنایع دستی دزفول دارد اداره میراث با تمام انگیزه به این راهکارها جامه عمل می پوشاند.

وی در ادامه، باز هم به مشکلات موجود در مسیر نگهداری از بافت تاریخی دزفول اشاره کرد و گفت: قوانین اداره میراث اکثرا بازدارنده است که ما تابع رعایت و عمل به آنها هستیم اما همین قوانین بازدارنده موجب شده تا بیش از ۹۰ درصد مردم و مراجعه کنندگان به اداره ازما ناراضی باشند، از سویی روند رسیدگی به خواسته های مراجعه کنندگان و حتی صنعتگران آن قدر پیچیده است و نیاز به نامه نگاری های متعدد با استان دارد که کار و فشار را برای ما سخت کرده است.

لزوم ایجاد یک مسیر گردشگری در دزفول

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول با تاکید بر اینکه باید یک مسیر گردشگری دز دزفول تعریف شود، توضیح داد: این یک کمبود در حوزه میراث دزفول است در حالی که اگر چنین مسیری مشخص شود علاقه مندان می توانند در مسیر عبور از این مسیر تاریخی و گردشگری با بافت، ابنیه و معماری دزفول آشنا شوند و از آن لذت ببرند بنابراین توقع داریم انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول در تعیین این مسیر به ما کمک کند.

آریایی همچنین با بیان اینکه بافت تاریخی دزفول نیازمند یک شهرداری ویژه است، عنوان کرد: حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر در بافت تاریخی دزفول که مسیرهای چهارراه قاضی تا مثلث و مسیر رودخانه تا آفرینش را در برمی گیرد ساکن هستند، بنابراین پرسنل کم اداره میراث نمی توانند از آن مراقبت کنند.

وی با بیان برخی موانع و مشکلات پیرامون برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در بافت تاریخی، افزود: برخی از مردم به هیچ عنوان کوتاه نمی آیند و ما نیز قوانین را نادیده نخواهیم گرفت اما بهترین کار این است که مردم خودشان سفیران میراث فرهنگی شهرستان باشند تا با یک فرهنگ سازی مناسب و اصولی مانع ادامه روند تخریب و مدرن سازی بافت تاریخی شویم.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول، مرمت خانه های تاریخی سوزنگر و قلمبر را از برنامه های در حال اجرای این اداره برشمرد و ادامه داد: تا پایان سال نیز عملیات مرمت و بهسازی دیگر خانه های تاریخی از جمله طلوعی، نیلساز و گلچین نیز آغاز خواهد شد.

آریایی یادآور شد: برای اجرای طرح های بازسازی و مرمت خانه های تاریخی قلمبر یک و دو، گلچین، نیلساز، محسنی، طلوعی، پل تاریخی و آسیاب های آبی بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون اعتبار لازم داریم در حالی که برای این اداره در سال جاری تنها ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار تعریف شده، بنابراین نیاز است تا توجه بیشتری از سوی استان به میراث تاریخی دزفول که سرمایه عظیم استان است، شود در غیر اینصورت ما نمی توانیم هیچ طرح و ایده جدیدی را در حوزه میراث شهرستان اجرایی کنیم.

وی در پایان، ضمن تقدیر و تشکر از حضور اعضای انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول برای اعلام همکاری با اداره میراث دزفول، تصریح کرد: میراث فرهنگی دزفول با تمام توان طرح ها، انتقادها و پیشنهادات اعضای این انجمن را بررسی و مورد توجه قرار خواهد داد ضمن اینکه همکاری خود را برای برگزاری برنامه ها و انجام اقدامات مشترک با انجمن دز پارس اعلام می کند و اگر نامه نگاری و روابط بین اداراتی نیاز باشد میراث فرهنگی در سریع ترین زمان ممکن این اقدامات را انجام خواهد داد چرا که معتقد هستیم امثال همین انجمن دوستداران هستند که می توانند باعث شکوفایی و تحول در میراث تاریخی و فرهنگی دزفول شوند.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از مهر، این نشست صمیمی که در آن برخی از اعضای انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول حضور داشتند به منظور آشنایی با مدیریت جدید اداره میراث فرهنگی  و اعلام آمادگی برای همکاری های دو سویه با این اداره برگزار شده بود که در حین آن این اعضا به بیان انتقادات، درددل ها، پیشنهادات و ایده های خود برای بهبود کار اداره میراث و بهبود روند نگهداری از آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان پرداختند که مورد توجه و تشویق سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول قرار گرفت و مقرر شد این جلسات هم اندیشی تداوم داشته باشد.

انجمن «دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول» متشکل از افراد مختلف و با تحصیلات و مشاغل گوناگون چند سالی است با هدف مشترک، پاسداری از میراث تاریخی و صنایع دستی، گردشگری و فرهنگی دزفول تشکیل شده  که از زمان تاسیس خود به تلاش برای بهبود شرایط آثار تاریخی، معرفی این آثار در سطح کشوری و دیگر ظرفیت های گردشگری دزفول و ارائه راهکارهای عملی برای بهبود مسائل فرهنگی و اجتماعی شهرستان و حتی جذب سرمایه گذار و گردشگر پرداخته است.

لینک های مرتبط:, , , , , ,


 


- پاکسازی پارک ساحلی دووه دزفول به مناسبت سومین جشنواره صد روز با رود دز دزفول
- چهارم خرداد روز دزفول
- پیام تبریک شهردار دزفول به انجمن دزپارس دزفول انجمن منتخب کشور در سال ۱۳۹۸
- انجمن دزپارس دزفول انجمن منتخب کشور در نوروز ۱۳۹۸
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در بهمن ماه ۱۳۹۷
- تقدیر انجمن دزپارس دزفول از هنرمندان ملی موسیقی ایرانی در خانه تاریخی تیزنو دزفول
- برگزاری برنامه بافت گردی و نشست علمی فرهنگی به مناسبت ۱۵ دی ماه روز ثبت ملی پل ساسانی دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در آذرماه ۱۳۹۷
- به همت انجمن مردم نهاد دزپارس به مناسبت روز ثبت ملی تپه چغامیش دزفول نشست علمی فرهنگی در موزه کرناسیون دزفول برگزار گردید
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در آبان ماه ۱۳۹۷
- جشن رونمایی از لباس سنتی دزفول در خانه تاریخی تیزنو به همت انجمن دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مهر ماه ۹۷
- حضور فعالانه انجمن دزپارس در نشست آموزشی قانون هوای پاک در فرمانداری دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در شهریور ماه ۹۷
- حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در روز تاسوعا و عاشورا جهت گسترش فرهنگ محرم بی زباله
- شرکت گسترده اعضای انجمن دزپارس دزفول در برنامه محرم گردی سال ۹۷
- عیادت و تقدیر از تنها بازمانده کلاه مالی در دزفول توسط اعضای انجمن فعال دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مرداد ماه ۹۷
- شرکت سفیر انجمن دزپارس دزفول در سومین نمایشگاه باغبانی و گیاهان دارویی در بوستان گفتگو تهران
- شرکت انجمن دزپارس دزفول در دومین جشنواره صد روز با رود دز نمایشگاه هنر بازیافت واقع در پارک ساحلی دووه
- پرونده ثبت جهانی دزفول هنوز پیش نرفته است
- تقدیر انجمن مردمی دزپارس از آخرین نمدمال دزفولی
- شرکت انجمن دزپارس در نشست پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل ها در کتابخانه مخبر دزفول
- بافت قدیم دزفول شکوهی تاریخی نیازمند توجه
- عملکرد و فعالیت های انجمن دزپارس دزفول در تیرماه ۱۳۹۷
- جلسه هماهنگی موسسه زبان خوزی با ریس اداره میراث فرهنگی دزفول
- مردم دزفول با برگزاری جشنواره فرهنگی به یاری رود دز آمدند
- از شکوه همنشینی رود و صخره در چال کندی دزفول تا فرار از گرما در کت های دستکند دزفول
- حضور پرشور اعضای فعال انجمن دزپارس در رادیو شهری دزفول در خصوص جشنواره صد روز با رود دز
- دز زلال همیشه جاری دزفول
 

 

همه حقوق مطالب برای لزوم تأسیس شهرداری ویژه بافت تاریخی دزفول محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش