تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۵/۰۸/۲۳


برگزاری نمایشگاه کتاب مؤلفین دزفول (از بمبئی تا دزفول)

در آستانه هفته کتاب ، به ابتکار انجمن دوستی ایران با سایر کشور ( دفتر دزفول ) و با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی ، روز جمعه ۲۱ آبان ماه نمایشگاهی از آثار مؤلفین دزفولی در خانه تاریخی تیزنو بر پا  شد .

dezful-ketabbb

به گزارش خبرنگار روناش، در این نمایشگاه قدیمی ترین آثار از مولفین دزفول  که حدود صد سال پیش در بمبئی چاپ شده بود  ، در معرض نمایش گذاشته شد . این آثار ارزشمند که بخشی از میراث فرهنگی دزفول محسوب می شوند ، از پیشینه  فرهنگ و تالیف در این سرزمین  حکایت می کنند .  دراین نمایشگاه آثار قدیمی چون  دیوان عارف دزفولی ،دیوان واصل دزفولی و… درمعرض نمایش گذاشته شد .علاوه بر این آثار ، کتاب هایی از نویسندگان  و پژوهشگران معاصر دزفول در حوزه های مختلفی نیز در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شد .

در  افتتاحیه این نمایشگاه  رئیس نهاد کتابخانه های عمومی، رئیس اداره ارشاد اسلامی ،  نمایندگی دفتر یونسکو در دزفول ، رئیس میراث فرهنگی ، رئیس شورای شهر  دزفول ، اعضای موسسه دزفول شناسی ، اعضای انجمن دوستی دزفول ، اعضای انجمن دزپارس و جمعی از پژوهشگران و دوستداران دزفول حضور داشتند .

ابتدا مدیر انجمن دوستی دزفول ، ضمن خوش آمدگویی و تقدیر از حاضرین ، یادآورشد که این انجمن سال ۹۴ با حمایتهای شهردار و  شورای شهر و تلاش سایر دوستداران دزفول تاسیس گردید . وی خاطرنشان کرد  هدف اصلی این انجمن ، رساندن پیام صلح و دوستی مردم دزفول به سایر ملت هاست . علیرضا  قادرپناه  هدف  از برپایی  این نمایشگاه را  شناساندن  تالیفات گذشتگان اهل قلم به نسل های کنونی دانست تا با پیشینه فرهنگی سرزمین خود  بهتر آشنا گردند .

شهروز فرحمند ، عضو انجمن دوستی تاریخچه و اهداف تشکیل  انجمن دوستی  را معرفی نمود و در ادامه به اهمیت اطلاعات در دنیای امروز برای آگاهی و تبادل فرهنگ ها  اشاره نمود وی خاطرنشان کرد که بعد از تهران ، دزفول اولین  شهرستان کشورمان است که  با همت  آقای علیرضا قادرپناه ، دفتر  نمایندگی انجمن دوستی درآن تاسیس شده است .

پیشنهاد  انجمن خیرین کتاب و کتابخانه سازی

رئیس اداره کتابخانه های عمومی دزفول ، برپایی نمایشگاه آثار مولفین دزفول را ، گام مهمی در جهت توسعه فرهنگی و آشنایی جوانان با پیشینه فرهنگی این شهرستان برشمرد. رضا جوروند یادآور شد که یکی از دغدغه های اهل فرهنگ عدم اعتبارکافی برای نشر بعضی آثار ارزشمندی است که به نوعی با دزفول ارتباط دارند . وی اظهار امیدواری کرد که با حمایت مردم وخیرین شهرستان بتوانیم  انجمن خیرین کتاب و  کتابخانه سازی  را درشهرستان دزفول تاسیس کنیم .

ترویج کتابخوانی ، از اهداف فرهنگ شهروندی

رئیس شورای اسلامی شهر دزفول ضمن استقبال از برپایی نمایشگاه کتاب های قدیمی دزفول یادآورشد که با شیوه های متنوع می توان  عادت به مطالعه را  در بین نوجوانان ایجاد کرد . وی اهدای کتاب را در اشکال مختلف و مشارکت عمومی را جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی مورد تاکید قرار داد . عظیم سرافراز خاطرنشان کرد عادت به مطالعه را مثل هر رفتار باید از کودکی درافراد نهادینه کرد .

دزفول با تمدنی چند هزار ساله

در ادامه رئیس هیئت مدیره موسسه دزفول شناسی ضمن تقدیر از تمامی کسانی که دلشان برای دزفول می تپد ، گفت : چالشی که درسالهای اخیر درکشور مان ایجاد شده است ، تقابل بین تاریخ ایران  قبل ازاسلام  و اسلام است . گروهی درصدد هستند تاریخ گذشته را  استمرار دهند و اسلامی بودن را کمرنگ کنند و گروهی از دینداران تمایل دارند اسلام را پررنگ و تاریخ گذشته را کم رنگ کنند . دکتر  بدخشان یادآورشد که تاریخ را نمی توان یک جا  قطع  کرد و یا آن را از ملتی گرفت . تاریخ ملت ها درطول زمان استمراردارد . ازاین رو هرکدام ازاین نگرش ها ، به گونه ای به اشتباه می روند . پذیرش اسلامی بودن  هیچ مغایرتی با ایرانی بودن ندارد .

دکتر بدخشان درمورد تاریخ و تمدن دزفول گفت : کاوش های باستان شناسی دردزفول و اطراف آن نشان می دهد  که در این سرزمین  تمدنی قریب به پنج هزارسال قبل از میلاد ، وجود داشته است . وی یادآور شد صرف نظر از این که نام دزفول از چه زمانی بر این ناحیه گذاشته شده و حدود جغرافیایی چه تغییری کرده است ، شواهد تاریخی قابل استنادی از پیشینه تمدن دراین ناحیه حکایت دارد . وی بعضی اظهارنظرها را دراین حوزه غیرکارشناسانه خواند .

رئیس هیئت مدیره دزفول شناسی  درمورد گویش مردم دزفول یادآورشد که  گویش دزفولی و شوشتری تنها بازماندگان فارسی قدیم هستند .

در پایان به این نکته اشاره نمود که در دهه اخیر کتابهایی با  استناداتی ضعیف و غیر کارشناسانه  درمورد دزفول چاپ شده اند . از آنجا که این کتابها ممکن است  به عنوان  مرجعی برای تحقیقات دیگران  مورد استفاده قرارگیرد ، بهتراست درچاپ و نشر اینگونه کتاب ها نظارتی دقیق صورت گیرد زیرا تاریخ ،تمدن وفرهنگ یک سرزمین را نمی توان بر اساس مستندات غیرعلمی به دیگران معرفی نمود .

وی خاطرنشان کرد که برای حفظ هویت فرهنگی یک جامعه باید جوانان  هویت خود وتاریخ سرزمین خود را به درستی بشناسند.

دکتر بدخشان در پایان  از زنده یاد محمد حسن عرب یاد کرد وی  از بنیانگذاران  موسسه فرهنگی دزفول شناسی بود که ازسال۷۹  تاسیس شده است . دکتر بدخشان  استاد عرب را پدرمعنوی مردم دزفول نامید و درپایان به تالیفات استاد  و فعالیت های پیوسته او درجهت معرفی تاریخ ، فرهنگ و ادبیات بومی دزفول اشاره کرد .

دزفول در مسیر رسیدن به پایتخت کتاب

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول ، در این مراسم با حمایت از برپایی چنین نمایشگاهی گفت : بر اساس شاخصه هایی وزارت ارشاد دزفول می تواند درطرح پایتخت کتاب درکشور  جایگاهی برجسته داشته باشد . نادر سعادتی فرد به بخشی از برنامه های دردست اقدام به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی اشاره کرد . افزودن کتاب به سبد کالای خانوار ، قرار دادن کتاب در جهیزیه عروس ،گسترش کتابخانه ها و …  را بخشی از برنامه های اداره  ارشاد  اسلامی معرفی نمود .

حضور هندیان در دزفول

در بخشی از مراسم افتتاحیه ، شهروز فرحمند از اعضای انجمن دوستی دزفول ، با توضیحاتی در زمینه قدمت ارتباط فرهنگی ایران و هند ، خاطرنشان کرد  که از قرنها پیش  ایران  و هند با یکدیگر تبادل فرهنگی  داشته اند . همچنین برخی از دزفولی های  اهل قلم  آثارخود را در هند چاپ کرده اند که نمونه هایی ازآنها  در این نمایشگاه عرضه  شده است . فرحمند خاطر نشان کرد دردوران دفاع مقدس نیز  تعدادی از پزشکان هندی در دزفول  حضور داشتند و  به مردم این  شهر خدمت کرده اند .

در ادامه راچپال صادقی ، پزشک هندی که از سالها پیش تا امروز در دزفول سکونت دارد ، از برگزارکنندگان این برنامه قدردانی نمود و نسبت به دزفول و مردم این شهر  ابراز علاقه کرد  ودر پایان با آرزوی سلامتی برای مردم دزفول سخنان خود را به پایان برد .

به گزارش روناش، گفتنی است حجت الاسلام  سید سعید  نبوی ، دکتر مجید چله مال  ( دکترای نفت ) ، دکتر سید نادر پور موسوی ( استاد دانشگاه جندی شاپور)  ،  مهندس پدیدار ( معاون  دانشگاه  علوم پزشکی ) و  مهندس جعفری ( مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی )  دراین نمایشگاه حضور داشتند و  دفتریادبود  انجمن را امضا کردند .

این نمایشگاه تا ساعت ۱۸ دایر بود و جمع کثیری از مردم اهل فرهنگ از این نمایشگاه دیدن کردند .

لینک های مرتبط:, , , , , , ,


 


- حضور انجمن دزپارس در کارگاه آموزشی مدیریت سبز
- حفظ و احیای گویش دزفولی
- گویش دزفولی بیاموزیم
- اهمیت احیای گویش دزفولی
- احیای گویش دزفولی
- جشن شب دزفول در خانه تاریخی تیزنو دزفول برگزار شد
- جای خالی موزه صلح در دزفول احساس می شود
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در اردیبهشت ۹۷
- تقدیر سازمان میراث فرهنگی کشور از انجمن دزپارس دزفول
- حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در اختتامیه جشنواره سین هشتم در تهران
- شرکت دوتن از اعضای انجمن دزپارس دزفول در نخستین رزمواره مدافعان حرم
- شرکت اعضای انجمن دزپارس دزفول در آیین بزرگ داشت روز فردوسی
- دیدار سفیر فرهنگی دزفول و نماینده انجمن دزپارس دزفول با مدیر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد کشور در تهران
- روزشمار گرامیداشت روز دزفول ۴ خرداد
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در فروردین ماه سال ۹۷
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در اسفند ماه ۹۶
- زنگ پایانی خوش بر تعطیلات نوروزی در دزفول به همت انجمن دزپارس دزفول
- اولین جشنواره بهاره گل‌های دزفول آغاز به کار کرد
- دزفول شهر آب و آجر لذت گردش در میان تاریخی کهن
- گردشی در خانه هایی که بوی تاریخ می دهند دزفول دیار خانه های قدیمی
- اولین جشنواره زمستانی مرکبات دزفول برگزار شد
- عملکرد انجمن دزپارس در بهمن ماه ۹۶
- دزفول در مسیر جهانی شدن همت بالاتری می‌خواهد
- بوستان باغ گودول دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس در دی ماه ۹۶
- با وجود تپه های باستانی چغامیش چرا دزفول موزه باستان شناسی ندارد؟
- پخس مستند چغامیش دزفول در مجموعه حمام موزه کرناسیون دزفول
- دزفول نامی گمنام در موزه ملی ایران
- عملکرد انجمن دزپارس در آذر ماه ۹۶
- شکوه فرهنگی دزفول در خانه تاریخی تیزنو
 

 

همه حقوق مطالب برای برگزاری نمایشگاه کتاب مؤلفین دزفول (از بمبئی تا دزفول) محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش