تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۵/۱۰/۰۲


به همت انجمن دزپارس و سایر انجمن های مردم نهاد دزفول جشن شب یلدا در خانه تاریخی تیزنو برگزار شد

یلدای امسال انجمن دز پارس همانند یلدای ۹۴ با هدف جلب نظر همگان به توجه به خانه های تاریخی و بافت قدیم شهر دزفول در خانه ی زیبای تیزنو برگزار شد. علاوه بر آن این برنامه با هدف همدلی بین انجمن های مردمی فعال به صورت مشترک برنامه ریزی و برگزار گردید
 
قرائت کلام آسمانی قرآن آغازگر این جشن گرم و صمیمی بود و بعد مهمانان با خواندن سرود ملی به استقبال برنامه رفتند. متن زیبای اقای رومیانی در مورد یلدا شنیدنی بود.مهندس آذرکیش اولین سخنران برنامه، ضمن خیر مقدم به مهمانان، هدف انجمن دزپارس را، متحد نمودن انجمن های سطح شهر در اجرای شب یلدای تیزنو و ما شدن من ها برای دست یافتن به ارتقاء همه جانبه ی دزفول لازم دانست و در ادامه از مردم خواست که در مرمت خانه های تاریخی مشارکت کنند.
بعد از متن ادبی خانم مسیح در مورد یلدا، آقای آصفی فرماندار دزفول دومین سخنران بود. او سخنان خود را با ارج نهادن به یلدا آغاز کرد و ضمن تکریم شهدای هشت سال دفاع مقدس دزفول و حضور خیرین همیشه در صحنه ی شهر و بافت گران بهای تاریخی، دزفول را دارای پتانسیل خوبی برای تبدیل شدن به گل سرسبد شهرهای خوزستان معرفی کرد.
 آصفی با نوید پرداخت اعتبارات ویژه به متقاضیان تبدیل خانه های تاریخی به رستوران سنتی، گامی نو در احیا ی بافت تاریخی دزفول از جانب مسولین شهر، باعث دلگرم شدن فعالان و دوستداران دزفول شد.
شاعر فرهیخته آقای سالم دزفولی از انجمن دزفول شناسی با خواندن شعری طنز به گویش دزفولی یلدای همشهریان را گرم تر نمود، آقای منتظری سومین سخنران بر حفظ گویش دزفولی و تاکید بر آموزش این گویش ساسانی به فرزندان دزفول با تشویق حضار مواجه شد که حاکی از حمایت مردم بود.
 منتظری در مورد برگزاری یلدای دزفولی چنین گفت:
یلدا در دزفول سرد نبوده بلکه یلدای دزفولی در هوای معتدل برگزار میشده با منقلی پر از زغال قرمز و قوری چای روی منقل و البته فریمزی فرانسوی با قابلمه‌ای پر از شلغم در حال جوش وفال تسبیح و نوای اوله (لالایی)….
 سالاری مجری برنامه، ضمن اجرا، از فعالیت ها و اهداف انجمن های شرکت کننده توضیحاتی به میهمانان داد.
اجرای موسیقی زنده، گرمابخش لطیفی در شب یلدایی خانه تیزنو بود. در ادامه، هستی اسکندری از دختران نونهال کانون پرورشی با لباس محلی، راوی داستانی شیرین برای حضار بود. علیرضا محرابی نوجوان دزفولی هم راوی داستان آرش کمانگیر در یلدای تیزنو بود.
در بخش اهدا تقدیر نامه و هدایا با حضور مهندس آصفی فرماندار ویژه شهرستان دزفول، مهندس کرمی نژاد شهردار دزفول ، سرافراز ریاست شورای شهر دزفول، مهندس پوررکنی معاونت عمرانی فرمانداری دزفول و جاموسی از اعضای شورای شهر دزفول بر روی سن، از سلطانعلی ساطعی هنرمند گیوه دوز دزفولی و خانم نجمه ی مورث نوری فعال فرهنگی دزفول و آقایان آصفی، کرمی، جاموسی و مهندس شامدیل مدیر سازمان نوسازی وبهسازی شهرداری که حامیان فعالان فرهنگی دزفول هستند، تقدیر شد.
در انتها، جشن یلدای انجمن دزپارس با نور افشانی و همدلی انجمن دوستی، انجمن کوهنوردان دزفول، انجمن سفیران بانگ زمین، انجمن آوان سبز و همکاری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول و دفتر نمایندگی کمیسیون یونسکو در دزفول و صد البته با حضور گرم همشهریان عزیز در حیاط و بام خانه تاریخی تیزنو با شکوه به پایان رسید و شبی به یادماندنی و زیبا در خاطر همگان به یادگار ماند.

لینک های مرتبط:, , , , , , , , , , , , ,


 


- حضور انجمن دزپارس در کارگاه آموزشی مدیریت سبز
- حفظ و احیای گویش دزفولی
- گویش دزفولی بیاموزیم
- اهمیت احیای گویش دزفولی
- احیای گویش دزفولی
- جشن شب دزفول در خانه تاریخی تیزنو دزفول برگزار شد
- جای خالی موزه صلح در دزفول احساس می شود
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در اردیبهشت ۹۷
- تقدیر سازمان میراث فرهنگی کشور از انجمن دزپارس دزفول
- حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در اختتامیه جشنواره سین هشتم در تهران
- شرکت دوتن از اعضای انجمن دزپارس دزفول در نخستین رزمواره مدافعان حرم
- شرکت اعضای انجمن دزپارس دزفول در آیین بزرگ داشت روز فردوسی
- دیدار سفیر فرهنگی دزفول و نماینده انجمن دزپارس دزفول با مدیر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد کشور در تهران
- روزشمار گرامیداشت روز دزفول ۴ خرداد
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در فروردین ماه سال ۹۷
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در اسفند ماه ۹۶
- زنگ پایانی خوش بر تعطیلات نوروزی در دزفول به همت انجمن دزپارس دزفول
- اولین جشنواره بهاره گل‌های دزفول آغاز به کار کرد
- دزفول شهر آب و آجر لذت گردش در میان تاریخی کهن
- گردشی در خانه هایی که بوی تاریخ می دهند دزفول دیار خانه های قدیمی
- اولین جشنواره زمستانی مرکبات دزفول برگزار شد
- عملکرد انجمن دزپارس در بهمن ماه ۹۶
- دزفول در مسیر جهانی شدن همت بالاتری می‌خواهد
- بوستان باغ گودول دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس در دی ماه ۹۶
- با وجود تپه های باستانی چغامیش چرا دزفول موزه باستان شناسی ندارد؟
- پخس مستند چغامیش دزفول در مجموعه حمام موزه کرناسیون دزفول
- دزفول نامی گمنام در موزه ملی ایران
- عملکرد انجمن دزپارس در آذر ماه ۹۶
- شکوه فرهنگی دزفول در خانه تاریخی تیزنو
 

 

همه حقوق مطالب برای به همت انجمن دزپارس و سایر انجمن های مردم نهاد دزفول جشن شب یلدا در خانه تاریخی تیزنو برگزار شد محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش