تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹


اقتدار را به پل باستانی دزفول برگردانیم

جاهای زیادی در  شهر دزفول برایمان خاطره انگیز است .  محله هایی  با  کوچه ها  و خانه های  نزدیک به هم .

خانه پدربزرگ  که بخشی از  خاطرات کودکی مان در آن جا شکل گرفت . خانه های دوره ساز  با حیاط های آجرفرش  و  سایه درخت کُنار  ، حوض های سیمانی  ، شوادون های خنک و مطبوع  با کَت های سرشار از آرامش  ، پشت بام هایی گِلی که  در فصول معتدل خوابگاه آرامش بخشی برای ما بود . حیاط  و کوچه های  آب پاشی شده  و بوی نَم خاک که  برایمان مطبوع بود  . برای آمدن به  خانه مادربزرگ لحظه شماری می کردیم . برای رفتن به پشت بام  ، رفتن به  شوادون ، برای دیدن  لانه  کبوترهایی که در حیاط ها تعبیه شده بود  و کبوترهایی که  همدم مادربزرگ بودند  و  پر آب کردن آن  حوض سیمانی  ، رویای شیرین ما بود
کَت های بالا رود  و ساحل رود دز  تفریحگاه تابستانی  ما بود  . در گرمای این شهر  و در کنار این میراث های تاریخی  بزرگ  شدیم  .

در کنار تمام آن زیبایی ها ، منظره پل تاریخی دزفول از همه زیباتر و باشکوه تر  بود .  بنایی افتخارآمیز که  نماد صلابت  و اقتدار  این شهر است . بنایی مستحکم که بر روی روخانه دز بسته شده است  و  غرب و شرق دزفول  را  به  هم  متصل می کرد و به دلیل اهمیت ارتباطی که داشت در ادوار مختلف تاریخی ( دیلمی ، صفویان ، قاجار و پهلوی ) تعمیر و مرمت شده است .

این بنا برای مردم دزفول ، تنها یک پل نیست . این پل  نماد  اقتدار  و تمدن چند هزارساله   شهر دزفول  است .

این پل  هویت تاریخی  شهری است که به شهر آجر شهرت دارد .حتی ادبیات بومی این شهر ، با  این پل پیوند خورده است . مردم این دیار در طول تاریخ ،  با این پل زندگی کرده اند . غم ها و شادی ها خود  را با پل به اشتراک گذاشته اند ،  برای آن قصه ها گفته اند و  شعرها سروده اند . حتی در ترانه های بومی  این سرزمین ، رد پای این احساس دیده می شود  این پل تنها  به مردم دزفول تعلق ندارد بلکه معرّف بخشی از  تمدن  و معماری  تاریخی  ایران زمین است که  با قدمتی ۱۸۰۰ ساله  لقب قدیمی ترین پل استوار جهان را  دارد . این پل که در دوره ساسانیان  و به دستور شاپور اول ساخته شده ،  به پل ساسانیان نیز معروف است  که قرن ها  با  ستون هایی استوار  بار ترافیکی را بر دوش می کشید . بعد از تغییرات شهری و ساختن پل های دیگر تردد  بر آن کمتر شد و در  پانزدهم دیماه  سال ۱۳۱۰ ثبت ملی  شد .

اکنون سالهاست که این پل  مرمت نشده است . آجرها و  پایه های آن  به  نفس نفس افتاده اند . ثمره ی سالها بی توجهی به بازسازی و مرمت این پل ، شکاف برداشتن پایه های آن شد .

در این سالها تنها  لطفی که در حق این پل کردند ، بار ترافیکی روی  آن  را  کم کردند  به منظور پیشگیری  از آسیب های بیشتر  از سال  ۱۳۸۸  تردد خودروها  روی آن متوقف شده است اما این پل  هنوز هم گذرگاه  عابرانی است که  به تاریخ و تمدن این سرزمین دل بسته اند . پل باستانی دزفول  همچنان یکی از مکان های پربازدید  است . گردشگرانی که به خوزستان می آیند ،  بازدید از این بنای تاریخی را در برنامه خود دارند .

اکنون پل  ساسانی  از بی توجهی ها ناله سر داده است . مردم  دزفول   با ناله های پل هم صدا  گشته اند ؛ برایش شعر می سرایند  ؛ تابلو نقاشی می کشند ؛ روز  پانزدهم دیماه را به عنوان روز پل گرامی می دارند  و  در این روز دورهمی خود را  در کنار پل برگزار می کنند ؛  برای پل باستانی شهرشان ، فیلم کوتاه می سازند .  مردم این دیار  برای پاسداری از  هویت تاریخی زادگاه شان هم صدا گشته اند ، این روزها  تصاویر قدیمی ترین  پل استوار  جهان  را در  فضای مجازی به اشتراک گذاشتیم .  به بهانه روز پل شعرها سرودیم  و اندوه نامه ها نوشتیم . در سال های اخیر استادان دانشگاه ، کارشناسان معماری و حتی  انجمن های مردم نهاد ، دست به دامان مسئولین شهری و خیرین می شوند . باشد تا  مسؤلین شهر صدای ناله های پل  را بشنوند  و  پیگیرانه تر از گذشته  در صدد تعمیر و مرمت آن باشند .

سالهاست می شنویم که مسؤلین در صدد تامین  بودجه ای برای تعمیر  و بازسازی پل  هستند و  هنوز نتیجه ای نگرفته اند . سالهاست  وعده های تحقق نیافته می شنویم  . مسؤلین میراث فرهنگی نیز   از بی توجهی ها و از نبود اعتبار کافی گلایه می کنند .حاصل تمام  این مذاکرات  و نگرانی ها جز  شنیدن درد دل های همدیگر چیزی نبوده است .

شرایط فعلی این  پل  از نگرانی و درد دل گذشته است . ساکنان این سرزمین برای حفظ میراث تاریخی شهرشان ، منتظر  عملی شدن  وعده ها  هستند .  بازسازی چنین بنای تاریخی ، یک اولویت ملی  است که باید  در برنامه های فوری  سازمان میراث  فرهنگی قرار گیرد .

مسؤلین این شهر  سالهاست برای  تامین  اعتبار  بازسازی این پل ، در پیچ و خم های اداری  سرگردانند .

این جاذبه تاریخی – گردشگری کشور در آستانه فروپاشی است . پلی  که روایتگر تاریخ و تمدن این دیار است ؛ پلی که می توانست گردشگران زیادی را به دزفول بکشاند ، سالهاست در انتطار  بودجه ای برای ترمیم کمر خم کرده است .  صدای شکستن آجرها ، صدای ریختن ستون ها ، صدای ترک بستن پایه های پل  و صدای شکستن قرن ها  اقتدار  ، گوش فلک را کر کرده است .  مردم این شهر  در برابر این صدا ، بی تفاوت  نمی مانند .

شهرِ یاران بود و خاکِ مهربانان این دیار                  مهربانی کی سرآمد ، شهریاران را  چه  شد ؟

گوی توفیق و کرامت در میان افکنده اند               کس به میدان در نمی آید سواران را  چه  شد ؟

لینک های مرتبط:, , , , , ,


 


- عملکرد انجمن دزپارس در فروردین ماه سال ۹۶
- دزفول مهد صنعتگران و صنایع‌دستی از کلوچه‌های محلی تا کپوی جهانی
- پارک خانواده دزفول ؛ آرامشی دوست داشتنی
- شهر آب و آجر در انتظار مسافران دزفول محور گردشگری شمال خوزستان
- انجمن دزپارس در اسفند ۱۳۹۵
- جندی شاپور قوی ترین پایگاه علمی جهان در قبل و بعد اسلام بوده است
- عملکرد انجمن دزپارس در بهمن ۱۳۹۵
- گنبد سلطانیه زنجان
- برگی ازتاریخ دزفول در حال ریزش است خانه شاهرکنی در وضعی اسفبار
- ناقوس مرگ پل تاریخی ۱۷۰۰ ساله دزفول به صدا درآمد
- پارک ساحلی علی مالک دزفول
- «آبجی» از دزفول به داکا رفت
- چاپ کتاب جامع سرمایه گذاری استان خوزستان با محور دزفول
- پذیرش آثار هنرمندان دزفولی در نمایشگاه بین المللی بلژیک
- اقتدار را به پل باستانی دزفول برگردانیم
- خانه تاریخی ضیایی دزفول؛ ویرانه ای باشکوه در انتظار جانی دوباره
- دعوت از مدارس برای آشنایی و برگزاری اردو در بافت تاریخی دزفول
- به همت انجمن دزپارس و سایر انجمن های مردم نهاد دزفول جشن شب یلدا در خانه تاریخی تیزنو برگزار شد
- برگزاری مراسم جشن شب یلدا در خانه تاریخی تیزنو دزفول
- انجمن دزپارس با همکاری میراث فرهنگی برگزار نمود بازدید از خانه های تاریخی قلمبر ۱ و ۲دزفول
- مسابقه عکاسی به مناسبت بزرگداشت ۱۵ دی ماه روز پل ساسانی دزفول
- بوستان ساحلی ولیعصر دزفول
- خانه قلمبر ۲ در دزفول شکوهی تاریخی در آستانه ویرانی
- حضور دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تربیت معلم در خانه تيزنو دزفول
- پیش‌همایش «آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران» در دزفول برگزار گردید
- سمینار درفول شهر چهار فصل در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد
- برگزاری نمایشگاه کتاب مؤلفین دزفول (از بمبئی تا دزفول)
- برگزاری سمینار فرهنگی گردشگری دزفول شهر چهار فصل
- آرامشی خاص در کنار پارک ساحلی علی مالک دزفول
- بازدید انجمن دوستداران و پژوهشگران دزفول (دزپارس) از قمش چوقابافان دزفول
 

 

همه حقوق مطالب برای اقتدار را به پل باستانی دزفول برگردانیم محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش