تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۶/۰۱/۰۶


شهر آب و آجر در انتظار مسافران دزفول محور گردشگری شمال خوزستان

دزفول – شهرستان دزفول با برخورداری از آثار و جاذبه‌های متعدد تاریخی، فرهنگی، هنری، مذهبی و طبیعی آماده استقبال گسترده از مهمانان نوروزی در بهار ۹۶ است.

خبرگزاری مهر – گروه استانها – رویا رجبی: دزفول، در تمامی این سال‌ها با اختصاص لقب‌هایی همچون مهد فرهنگ و تمدن، شهری از سپیده‌دم تاریخ، سرزمین موج‌های خروشان، کوه های برافراشته و آبشارهای باشکوه، آرامگاه امامزادگان، زاده نخبگان، سرداران شهید، فرهیختگان، عالمان و هنرمندان، شهر گل‌های رز و مریم، دشت های سبز، مزارع حاصلخیز، شهر معماری غنی، شهر اصالت ها و تاریخی کهن، شهرپارک های ساحلی و مساجد تاریخی و موزه آجری ایران ظرفیت عظیم و کم نظیر خود در حوزه های مختلف برای جذب گردشگر را ثابت کرده است. دزفولی که فرهنگی غنی و چندین هزارساله را درگاهواره خود دارد و در جای جای تاریخ خود همواره کانون سرافرازی مردمی سخت کوش، مقاوم و فرهنگ دوست بوده است که وجود قدیمی ترین دانشگاه جهان، عالمان و فرهیختگان در آن گواه این مدعا است.

شهرستان دزفول با جمعیتی بالغ بر ۴۲۰ هزار نفر در قسمت جلگه ای شمال خوزستان با مساحتی در حدود چهار هزار و ۷۶۲ کیلومترمربع واقع شده است. زمین های این شهرستان از لحاظ توپوگرافی به سه دسته ناحیه کوهستانی، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم می شوند. فاصله دزفول تا تهران ۷۲۱ کیلومتر و تا اهواز که مرکز خوزستان بوده ۱۵۵ کیلومتر است.
دسترسی مناسب به کانون های ارزشمند گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی، اقامتگاه های مناسب، رستوران های متنوع، مراکز خرید سوغات سنتی و صنایع دستی منحصر به فرد، برخورداری از فرودگاه، نزدیکی به راه آهن، ترمینال و شهرهایی همچون اندیمشک، شوش و شوشتر دزفول را تبدیل به کانون گردشگری بسیار مهم در شمال خوزستان کرده است.

با توجه به فرصت ایام نوروز ۹۶ در این گزارش سعی شده تا برخی از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و مذهبی دزفول به اختصار معرفی شوند تا گردشگران و مسافرانی که قصد دارند دزفول را مقصد گردش و تفریح خود در ایام عید انتخاب کنند بتوانند با ظرفیت های متنوع این شهرستان خوش آوازه در عرصه های مختلف بهتر آشنا شوند.
بافت تاریخی، تلاقی فرهنگ و تمدن دزفول

بافت تاریخی: دزفول، دیار خانه های قدیمی است و یکی از پایتخت های معماری و شکوه هنر ایرانی – اسلامی است. معماری در دزفول آدمی را با دنیایی از ظرافت ها و زیبایی ها آشنا می کند که شاید همانند آن در کمتر جایی ازاین مرز و بوم وجود داشته باشد. بافت تاریخی دزفول که تلاقی فرهنگ و تاریخ مردمان این دیار کهن است، شامل ۲۸ محله قدیمی و در هم تنیده است که تزئینات معماری بی نظیر آن، دزفول را به «شهر آجری» معروف کرده است. در محدوده بافت تاریخی دزفول بیش از ۱۴۰ اثر تاریخی ثبت ملی شده شامل مسجد، حمام، گذر و بقعه وجود دارد.

علاوه بر ساباط ها، حمام ها، گذرها و مساجد و سایر اماکن تاریخی موجود در بافت، خانه های تاریخی که به نام صاحبان بنا ازدوره های گذشته در این بافت به جای مانده هر کدام به تنهایی دارای ارزش فرهنگی، مذهبی و تاریخی هستند.

وجود بیش از یکصد خانه تاریخی همچون خانه تیزنو، قلمبر و قلمبر۱ و ۲، مستوفی، محسنی، قصاب، معزی، سهرابی، گلچین، نیلساز، مهدوی، سیدصدر، کلک چی، جوکار، قلق چی، سعادت، ضیایی، سوزنگر، بزی و صنیعی سبب شده تا بافت تاریخی دزفول نسبت به سایر آثار و مجموعه های تاریخی این شهرستان متمایز باشد به طوری که دزفول با برخورداری ازاین خانه ها می تواند به عنوان یک شهر توریستی با ردپایی از گذشته های زیبای معماری این مرز و بوم به جهانیان معرفی شود. این خانه های تاریخی به عنوان ظرفیتی منحصربه فرد در قالب بافت تاریخی دزفول قرار گرفته اند به گونه ای که با وجود تمام تغییراتی که در چهره شهرهای امروزی پدید آمده اما بافت قدیم و کهن این شهرستان همچنان حکایت زیبایی از معماری ایرانی – اسلامی را روایت می کند بنا براین بافت گردی در محدوده ۲۰۰ هکتاری بافت تاریخی دزفول شاید بتواند یکی از لذت بخش ترین قسمت حضورگردشگران و مسافران نوروزی در دزفول باشد.
بازاری تاریخی در دل بافت دزفول

بازار قدیم دزفول: این بازار از قدیم الایام محل کسب و کار و فعالیت اقتصادی شهر بوده که پیشه ‌هایی همچون صنایع دستی، سنتی و خدماتی در راسته ‌های متعدد این بازار فعالیت داشته‌اند. راسته ‌های آهنگران، خراطان، نمدمالان، مسگران، شیرینی پزان و بزازان دراین بازار از دیرباز وجود داشته و دارند که البته اکنون برخی از آنها منسوخ شده و جای خود را به مشاغل جدیدتر داده‌اند. با این حال هنوز بازار قدیم دزفول رنگ و بوی سنتی خود را حفظ کرده است، این بازار که در مرکز شهر دزفول قرار دارد در حال حاضر نیز به عنوان یکی از مراکز اصلی تجارت شهر در حال فعالیت است. وجود شغل‌ها و راسته ‌های قدیمی با شکل خاص معماری مغازه‌ ها و فروش برخی صنایع دستی معروف دزفول این بازار را به محلی برای تامین سوغات گردشگران تبدیل کرده است.
پل باستانی دزفول، شکوهی به قدمت ۱۸۰۰ سال

پل باستانی دزفول: این پل ۱۸۰۰ ساله مهمترین و ممتازترین اثر تاریخی این شهر است که در سال ۲۶۳ میلادی بر روی رود جاری و زلال دز بنا شده و در طول تاریخ همواره کانون تحولات مهم از جمله جنگ‌ها و ظهور تمدن‌ها بوده است.

لزوم توجه بیشتر به این میراث گرانبها باعث شد تا در دوره‌های مختلف همواره مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد، این پل ۳۷۰ متری در ۱۵ فروردین ‌ماه ۱۳۱۰ به شماره ۸۴ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسید و ملی شدن آن باعث شد تا در روزگاری تصویر پل روی پول ملی نیز چاپ شود که نمونه آن در حال حاضر در موزه بانک مرکزی ایران نگهداری می‌شود، پل باستانی هم اکنون در مرکز دزفول قرار دارد و شرق و غرب شهر را به هم متصل می‌ کند و تا چند سال پیش راه عبور شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول بود اما ضرورت توجه بیشتر به این اثر تاریخی سبب شد تا کاربری پل از حالت سواره به پیاده تبدیل شود تا مبادا هجوم خودروهای پرشمار در طول شبانه روز، آواری باشد بر پیکر ارزشمند پل.
اکنون که نزدیک به دو هزار سال و به طور دقیق هزار و۷۷۵ سال از ساخت پل می‌گذرد این اثر به عنوان یادگار اعصار تاریخی هنوز هم به حیات خود ادامه می ‌دهد و در راس کانون توجهات گردشگرانی است که دزفول را مقصد سیر و سفر خود انتخاب می ‌کنند.

مسجد جامع نماد معماری با شکوه ایرانی – اسلامی

مسجد جامع: یکی از دیدنی ترین مساجد تاریخی ایرانی مسجد جامع دزفول است که در استان خوزستان و شهر دزفول قرار دارد. این مسجد یکی از قدیمی ترین مساجد اسلامی و بناهای با شکوه دوران بعد از اسلام در ایران است. تاریخ ساخت این مسجد به قرون اولیه ورود اسلام به ایران بر می گردد. سبک معماری خاص این مسجد الگو گرفته از دوره ساسانی و ترکیبی از معماری بومی شهرستان دزفول بوده و در دوره های صفویه و قاجاریه بهسازی شده است. مسجد جامع دزفول به شماره ۲۸۷ در ۲۹ آذر ماه ۱۳۱۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. با توجه به قدمت زیاد شهر دزفول و تعدد بناهای تاریخی این شهر که در نقاط مختلف آن مساجد تاریخی ثبت ملی وجود دارد، می توان به آن لقب شهر مساجد تاریخی داد.
مسجد جامع به عنوان یکی از ده مسجد جامع تاریخی ایران از سوی نشریات (نشریه جام جم) برگزیده شده است.  این مسجد در مرکز شهر تاریخی دزفول قرار دارد و دومین اثر تاریخی مهم این شهر بعد از پل ساسانی دزفول است. این مسجد تا حدود زیادی حالت اولیه و ویژگی های معماری خود را حفظ کرده و تاثیری در طول تاریخ بر شهر دزفول داشته است.

ستون های سنگی بی نظیر این مسجد، شکوه معماری ایرانی – اسلامی را به خوبی به نمایش گذاشته اند. اگر به جنوب کشور ایران سفر می کنید در همه ایام سال می توانید از این اثر تاریخی دیدن کنید.

اطراف این مسجد را نیز بازار تاریخی شهر دزفول و بناهای ارزشمند دیگری فرا گرفته که در مجموع لحظه های هیجان انگیزی را برای علاقمندان به شناخت تاریخی و فرهنگ ایرانی به وجود می آورد.

حمامی تاریخی و موزه ای با ارزش

موزه مردم شناسی (حمام تاریخی کرناسیون): یکی از دیدنی های ارزشمند گردشگری شهر دزفول موزه مردم شناسی این شهر است. حمام تاریخی کرناسیون دزفول (موزه مردم شناسی) به شماره ۸۴۷۷ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از بناهای معماری دوره قاجاریه دزفول بوده که در مرکز محله کرناسیون واقع شده است. این بنا با مساحتی حدود ۸۸۰ متر مربع دارای دو بخش زنانه و مردانه است.
قسمت مردانه آن بازسازی و تبدیل به موزه مردم شناسی شده و بخش زنانه که به تازگی صنایع دستی زیبای دزفول در آن قرار گرفته و این مجموعه را علاوه بر موزه مردم شناسی به موزه صنایع دستی نیز تبدیل کرده است. این موزه در جاده ساحلی و در خیابان روبروی قصر روناش قرار دارد.

خانه ای به جای مانده از تاریخ دزفول

خانه تاریخی تیزنو: این خانه ارزشمند تاریخی به شماره ۲۵۷۳ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از بزرگترین و زیباترین خانه های محله قلعه است که در ضلع شرقی میدان اصلی این محله و دقیقا در کنار جاده ساحلی و رودخانه دز واقع شده است. پیکره اصلی خانه تیزنو متعلق به دوره صفویه بوده که تغییراتی در دوره قاجار و اوایل پهلوی به خود دیده است. در حال حاضر دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو در ایران در این خانه مشغول فعالیت شده و یکی از جاذبه های تاریخی ارزشمند شمال استان خوزستان و جزو بناهای اصیل معماری ایرانی به شمار می رود که در آن عناصرمختلف معماری بومی نظیرخوون چینی، شوادان و شبستان را می توان مشاهده کرد.
سازه های آبی کم نظیر

قمش ها: بخشی از سازه های آبی کم نظیر شهر دزفول هستند که قدمت آنها به چند صد سال می رسد که به صورت کانال های آبرسانی زیرزمینی آب را به نقاط مختلف شهر هدایت کرده اند. برای دسترسی به این کانال ها، زیرزمینی های عمیقی به عمق بیش از بیست متر حفر شده اند تا به آب رودخانه در نقاط مختلف شهر دسترسی داشته باشند.

در شهر دزفول قمش ها و سربطاق های زیادی وجود داشته که بعد از به وجود آمدن سیستم لوله کشی، به تدریج کارایی اولیه خود را از دست داده اند.

به تازگی بخشی از یکی از این قمش ها مرمت و احیاء شده است که قابل بازدید برای عموم علاقمندان است. برای رفتن و بازدید در مرکز شهر ‌و خیابان طالقانی، روبروی طرح قائم و جنب شیدونه امام رضا می توان از آن بازدید کرد.

نگینی سبز در دل بافت تاریخی

بقعه شاه رکن الدین: این بقعه در محله ای با همین نام در مرکز شهر دزفول قرار دارد و مهمترین بنای تاریخی و هویت بخش محله شاه رکن الدین است. این بنای زیبا در مرکز بافت قدیم واقع شده و با فضایی سبز و معنوی زینت بخش این بافت ارزشمند شده و به شایستگی به آن لقب نگین سبز بافت قدیم دزفول داده شده است. معماری زیبا و فضای سبز و باز در میان بافت آجری شهر دزفول منظره و خاطره ای به یاد ماندنی در ذهن بیننده بر جای می گذارد. این اثر زیبا فضاها و مناظر چشم نوازی دارد و به شماره ۸۳۸۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. محله شاه رکن الدین دزفول کامل ترین محله تاریخی بافت قدیم دزفول است که عناصر خود را حفظ کرده است. بقعه شاه رکن الدین دزفول یکی از جاذبه هایی است که در بازدید از شهر تاریخی دزفول نباید از دست داد.
گنبد این مقبره، نیلگون و مخروطی شکل با چهارده ضلع است. در بالای درب جنوبی آن پلکان، خواجه نشین و طاق نمایی وجود دارد که بر بالای آن دو گلدسته بنا شده ‌است. این مجموعه شامل آرامگاه، مسجد، مدرسه و حمام است و همچنین آورده شده که ساختمان گلدسته ‌ها در دوره قاجاریه ساخته شده و بنای بقعه و گنبد مربوط هم به دوره تیموریان در زمان سلطنت شاهرخ میرزا فرزند امیر تیمور نسبت داده می‌شود.

درب قدیمی بنای بقعه در کنار مسجد شاه رکن الدین قرار دارد که معمولا بسته است اما درب ورودی جدید آن در کوچه ای اختصاصی و روبروی خانه تاریخی محسنی واقع شده است. در دهه محرم نیز این بقعه حال و هوای خاصی داشته و مراسم ویژه ای هر شب در آن برگزار می شود.

دزفول، خاستگاه امامزادگان و سرداران

آرامگاه یعقوب لیث صفاری: یکی از جاذبه های ارزشمند شهرستان دزفول در سطح ملی، آرامگاه یعقوب لیث صفاری اس. یعقوب لیث صفاری در دوره حساس ایران با قیامش سبب شد نام ایران دوباره در این سرزمین طلوع کند. آرامگاه این سردار نامی در ۱۲ کیلومتری شهر دزفول و در جاده دزفول – شوشتر در کنار روستای اسلام آباد (شاه آباد) واقع شده است. بنای بقعه از یک چهار طاقی با گنبدی مخروطی و مضرس در دوره سلجوقی تشکیل یافته است. یعقوب لیث نخستین سردار ایرانی بعد از ورود اسلام به ایران است که تلاش کرد دوباره ایرانی متحد را پایه گذاری و حکومتی تشکیل دهد. بنای آرامگاه وی به دلیل ارزش های تاریخی و معماری به شماره ۲۵۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است این بنا در سال های اخیر مرمت شده و برای عموم علاقمندان بازدید آن امکان پذیر است.
آستان سبزقبا: یکی از مهمترین بقعه‌هایی که در شمال استان و در شهر دزفول واقع شده آستانه متبرکه حضرت محمد بن موسی الکاظم (ع) ملقب به “سبزقبا” است که قرن‌ ها زیارتگاه مردم ایران است و به ویژه در ایام نوروز کاروان ‌های راهیان نور که از دزفول بازدید می‌کنند به زیارتش می‌شتابند. آستانه متبرکه سبزقبا برادر امام رضا (ع) در مرکز شهر دزفول واقع در خیابان امام خمینی شمالی نرسیده به چهارراه سیمتری واقع شده و به علت جایگاه ویژه آن در بین زیارتگاه های کشور روز دهم ذی القعده یعنی یک روز پیش از ولادت امام رضا (ع) به عنوان روز ملی سبزقبا پیشنهاد شده و با توجه به اینکه این آستانه متبرکه به عنوان چهارمین حرم معنوی اهل البیت در کشور به شمار می ‌رود می ‌تواند زمینه آشنایی و معرفی بیشتر ایشان را در سطح کشور فراهم آورد.

آستانه متبرکه محمد بن جعفر طیار (ع): این بقعه در فاصله پنج کیلومتری شهر دزفول، در شهرکی به همین نام قرار دارد و یکی از زیارتگاه های مهم شهرستان دزفول و خوزستان شمالی به شمار می رود. صاحب بقعه فرزند جعفر طیار برادر امام علی علیه السلام و داماد امام علی علیه السلام (شوهر ام کلثوم) و یکی از فرماندهان سپاه اسلام بوده است. فضای اطراف بقعه را درختان بسیار سبز زیبایی فرا گرفته و فضای خوبی را به منظور گذران اوقاتی در فضایی معنوی و آرام به وجود می آورد. این بقعه به شماره ۲۵۵۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. استان خوزستان دیدنی های فراوان، جاذبه های مذهبی و زیارتگاه های ارزشمندی دارد که آرامگاه محمد بن جعفر طیار یکی از شاخص ترین آنهاست.
دزفول، مهد تمدن و طبیعتی بکر

چال کندی: یکی از مناطق طبیعی دیدنی و بکر شهرستان دزفول درفصول بهار و تابستان است. این منطقه در ۱۸ کیلومتری شمال شهر دزفول در محور جاده دزفول ـ شهیون و هفت کیلومتر بعد از پادگان قدس در مسیر رودخانه دز واقع شده است. این منطقه دارای مسیری مال رو از سرجاده تا لب رودخانه بوده و برای رفتن به این منطقه بهتر است با گروه و یا افراد محلی آشنا به این منطقه همراه شد. زمان پیاده روی بعد از آخرین مسیر ماشین رو، حدود ۴۵ دقیقه است که برای رسیدن تا کنار رود باید از کمرکش دیواره‌ ها و صخره‌ ها عبور کرد که پس از ۱۰ دقیقه پیمودن، مسیر حرکت حالت کوهپیمایی به خود گرفته و آمادگی بدنی در حد متوسط را طلب می‌کند، می‌توان به جای استفاده از خودرو مسیر رسیدن به این منطقه را با قایق از پارک دولت طی کرد. منطقه چال کندی از مناطق کمتر تغییر یافته رود دز است. آرامش رودخانه، حاشیه‌ های طبیعی آن، زیستگاه ‌های جانوران متعدد، نیزارها، علفزارها، بیشه زارها و آب عمیق و آرام منطقه روح هر بازدید کننده ‌ای را جلا می ‌دهد.

وجود یکی از زیباترین دریاچه های ایران در دزفول

دریاچه شهیون دزفول: یکی از زیباترین دریاچه های ایران و جهان در شمال غربی دزفول و پشت دو کوه شاداب و تنگوان در کنار روستای گردشگری پامنار دزفول شکل گرفته و چهره زیبایی به منطقه شهیون داده است . این دریاچه زمینه مساعدی برای انجام ورزش های آبی از جمله قایقرانی، اسکی، شنا و… به وجود آورده است. وجود چند جزیره کوچک و بزرگ که روی آنها انبوهی از درختان کنار و بادام کوهی به چشم می خورد جلوه دیگری به دریاچه بخشیده است. به گونه ای که جزیره بزرگ وسط دریاچه با مساحتی بالغ بر شصت هزار متر مربع چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است

بر روی این جزیره درختان کنار (سدر)، بادام کوهی، کلخنگ و بید و همچنین جانوران کوچکی مانند روباه و خرگوش در کنار پرندگان زیبایی مثل تیهو و کبک و پرندگان دریایی؛ حیات وحش بی نظیری را به وجود آورده است. لازم به ذکر است که این جزیره به دلیل موقعیت جغرافیایی خوب و مسطح بودن زمین آن شرایط مناسبی را به منظور احداث مراکز تفریحی و اقامتی و جذب هرچه بیشتر گردشگران به منطقه فراهم آورده است. به دلیل زمینه مساعدی که این دریاچه دارد در آن انواع آبزیان پرورش داده می شوند به همین خاطر در فصولی از سال محل مناسبی برای صید ماهی است. بهترین زمان برای استفاده از این دریاچه فصل زمستان تا اوایل بهار است. در ایام نوروز نیز گردشگران زیادی از طبیعت زیبای منطقه بهره می برند.

وجود استثنایی ترین جلوه های طبیعت

بخش شهیون: یکی از بخش های چهارگانه شهرستان دزفول است که در شمال شهرستان قرار دارد. این منطقه دارای روستاهای زیاد و جاذبه های گردشگری متنوع است. آبشار شوی بزرگترین آبشار خاورمیانه، دریاچه شهیون یکی از زیباترین دریاچه های ایران و روستای تاریخی لیوس، دره شگفت انگیز کول خرسون، منطقه رویایی صوفی احمد، کوه زیبای سگریون و بسیاری از جاذبه های گردشگری در این بخش وجود دارند. طبیعت این منطقه در ماه های آذرماه تا اواخر فروردین بسیار دیدنی و دلنشین است. این منطقه فرصت مناسبی برای برنامه ریزی و بهره مندی از طبیعت را پیش روی گردشگران و توسعه اکوتوریسم در شمال خوزستان است. علاوه بر جاذبه های ویژه ی بخش شهیون مسیر اطراف این جاده نیز بسیار تماشایی است و می تواند تفریحی به یاد ماندنی برای گردشگران در ایام نوروز باشد.
جاده ای رویایی در میان طبیعت دزفول

جاده میانه: این جاده در شمال شهر دزفول و در جاده بین سردشت و شهیون قرار دارد یکی از مناطق زیبای شهرستان دزفول برای طبیعت گردی است. در طول این جاده جاذبه هایی از جمله دریاچه میانه در پشت بند خاکی پالنگان شهرستان دزفول قرار دارد. این جاده در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر دزفول و بعد از روستای بیشه بزان شهیون قرار دارد. گذر نهرهای فصلی از این جاده، تپه های زیبا و مناظری ویژه، از این جاده مجموعه طبیعت گردی مناسبی را در شمال شهرستان دزفول ساخته است. بهترین زمان سفر به این منطقه و بهره از مناظر آن از اواخر پاییز تا اواخر فروردین ماه است. از روستاهای این جاده می توان به وحدت و باغچه بان اشاره کرد. در صورت برنامه ریزی صحیح گردشگری، می توان با افزایش پوشش گیاهان و درختان سایه انداز و تعریف مسیرهای طبیعت گردی مناسب، از فرصت های اکوتوریسم این بخش از شهرستان دزفول به خوبی استفاده کرد.
جنگل های ملی دز و کرخه

بیشه عباس آباد:  بخشی از جنگل های ملی دز است که در جنوب شهر دزفول و در کنار روستایی با همین نام واقع شده است. جنگل های دز آخرین بازمانده جنگل های مناطق نیمه گرمسیری و بین النهرین است.

فضای بیشه عباس آباد به صورتی بکر و زیبا در کنار رود دز گسترده شده و فاصله آن تا شهر حدود ۱۰ کیلومتری است. شهر دزفول به دلیل نوع پوشش درختان معمولا تمام سال سبز است اما در این بیشه زیبا درختان در فصول مختلف سال تغییر رنگ داده و می توان در آن به زیبایی پاییز و سایر فصول را لمس کرد. چنین طبیعت دلنشینی در جنوب دزفول در کنار طبیعت مرتفع شمال شهرستان، خود دلیلی بر این مدعاست که دزفول شهر چهار فصل است.
محبوب ترین بوستان ساحلی خوزستان

بوستان ساحلی علی کله: تفریحگاه ساحلی دز که علی کله نیز نامیده می شود، یکی از تفریحگاه های ساحلی شهرستان دزفول است. این محل یکی از پارک های ساحلی پرطرفدار خوزستان است که هر ساله و به خصوص در فصل های بهار و تابستان جمعیت زیادی را از شهرها و استان های مجاور به سوی خود جذب می کند. این تفریحگاه در پایین دست سد تنظیمی دز و شمال شهر دزفول واقع شده و یکی از پرطرفدارترین مراکز تفریحی شمال خوزستان به شمار می رود.
مجتمع فرهنگی – سینمایی دزفول: این مجتمع یکی از زیباترین بناهای شهرستان دزفول است. طراحی فرهنگسرای دزفول توسط مهندس فرهاد احمدی انجام گرفت و در سال ۶۷ عملیات پروژه فوق آغاز شد و سپس به صورت طرح ملی شناخته و بودجه آن با پیگیری و حمایت جدی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احداث شد.
به گزارش خبرنگار مهر، جاذبه ها و اماکن نام برده در گزارش تنها نمونه کوچکی از ظرفیت های عظیم دزفول در حوزه گردشگرپذیری است، شهری که در نوروز سال ۹۵ به گواه آمارها پذیرای بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار گردشگر از نقاط  مختلف کشور بود در نوروز سال ۹۶ نیز با زیبایی های طبیعی و منحصربه فرد خود آماده استقبال از مهمانان نوروزی است.

لینک های مرتبط:, , , , , , , , ,


 


- شرکت گسترده اعضای انجمن دزپارس دزفول در برنامه محرم گردی سال ۹۷
- عیادت و تقدیر از تنها بازمانده کلاه مالی در دزفول توسط اعضای انجمن فعال دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مرداد ماه ۹۷
- شرکت سفیر انجمن دزپارس دزفول در سومین نمایشگاه باغبانی و گیاهان دارویی در بوستان گفتگو تهران
- شرکت انجمن دزپارس دزفول در دومین جشنواره صد روز با رود دز نمایشگاه هنر بازیافت واقع در پارک ساحلی دووه
- پرونده ثبت جهانی دزفول هنوز پیش نرفته است
- تقدیر انجمن مردمی دزپارس از آخرین نمدمال دزفولی
- شرکت انجمن دزپارس در نشست پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل ها در کتابخانه مخبر دزفول
- بافت قدیم دزفول شکوهی تاریخی نیازمند توجه
- عملکرد و فعالیت های انجمن دزپارس دزفول در تیرماه ۱۳۹۷
- جلسه هماهنگی موسسه زبان خوزی با ریس اداره میراث فرهنگی دزفول
- مردم دزفول با برگزاری جشنواره فرهنگی به یاری رود دز آمدند
- از شکوه همنشینی رود و صخره در چال کندی دزفول تا فرار از گرما در کت های دستکند دزفول
- حضور پرشور اعضای فعال انجمن دزپارس در رادیو شهری دزفول در خصوص جشنواره صد روز با رود دز
- دز زلال همیشه جاری دزفول
- آغاز مرمت و احیای شهر زیر زمینی دزفول
- عملکرد خرداد ماه انجمن دز پارس دزفول در سال ۱۳۹۷
- دیدار اعضای انجمن دزپارس با فرماندار دزفول
- حضور انجمن دزپارس در کارگاه آموزشی مدیریت سبز
- حفظ و احیای گویش دزفولی
- گویش دزفولی بیاموزیم
- اهمیت احیای گویش دزفولی
- احیای گویش دزفولی
- جشن شب دزفول در خانه تاریخی تیزنو دزفول برگزار شد
- جای خالی موزه صلح در دزفول احساس می شود
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در اردیبهشت ۹۷
- تقدیر سازمان میراث فرهنگی کشور از انجمن دزپارس دزفول
- حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در اختتامیه جشنواره سین هشتم در تهران
- شرکت دوتن از اعضای انجمن دزپارس دزفول در نخستین رزمواره مدافعان حرم
- شرکت اعضای انجمن دزپارس دزفول در آیین بزرگ داشت روز فردوسی
 

 

همه حقوق مطالب برای شهر آب و آجر در انتظار مسافران دزفول محور گردشگری شمال خوزستان محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش