تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۶/۱۱/۱۷


دزفول در مسیر جهانی شدن همت بالاتری می‌خواهد

عضو انجمن ‌دوستداران و پژوهشگران میراث فرهنگی دزفول گفت: شهرستان دزفول پیشینه کهن و چندین هزار ساله دارد و در طول هزاران سال تمدنی ارزشمند در جنوب کشور در شهرستان دزفول شکل گرفته است که می‌تواند یکی از آثار جهانی کشور در ایران باشد.

مهدی اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، با اشاره به کمیته اقدامات ثبت جهانی یونسکو در دزفول اظهار کرد: بیش از پنج سال از تاسیس کمیته‌ای برای انجام اقدامات اولیه ثبت جهانی پل ساسانی و سایر ظرفیت‌های ارزشمند تاریخی شهرستان دزفول می‌گذرد.

وی در خصوص وضعیت پل ساسانی بیان کرد: این پل یکی از استوارترین و منحصر به فردترین پل‎ها در ایران است که بیش از ۱۷ قرن قدمت دارد و لقب کهن‌ترین‌ پل استوار جهان را به خود اختصاص داده است. این پل به دستور شاپور اول بر روی رودخانه دز در سال ۲۶۳ میلادی ساخته شد و جنس این پل ساروج و آهک است.

اکبری ادامه داد: پل قدیم در ۱۵دی ۱۳۱۰ به شماره ۸۴ در فهرست آثار تاریخی ملی ایران ثبت شد و در حال حاضر مهمترین بنای تاریخی شهرستان دزفول محسوب می‌شود.

عضو انجمن ‌دوستداران و پژوهشگران میراث فرهنگی دزفول در خصوص جاذبه‌های گردشگری جنوب کشور اظهار کرد: پل ساسانی در کنار آثار تاریخی دیگر همچون تپه‌های باستانی چغامیش و چغانبوت، آرامگاه یعقوب لیث ‎صفاری، بافت‎ تاریخی، بقای شهر باستانی و دانشگاهی جندی ‌شاپور، قمش‎ها و سربطاق‌ها می‌تواند یکی از مهمترین مقاصد گردشگری برای مسافران و توریست‌هایی محسوب شود که برای دیدن تاریخ تمدن ایران‎ باستان به جنوب ایران سفر می‌کنند.

او در خصوص اقدامات انجام نشده از سوی مسوولان اظهار داشت: با وجود این که در سال‌های اخیر بارها تلاش‌هایی برای به جریان انداختن پرونده ثبت جهانی آثار ارزشمند دزفول در کریدور رود دز شامل پل سازه‌های آبی آن صورت گرفته و گاه و بی‌گاه صحبت‌هایی از آن می‌شود اما تاکنون اقدامات جدی برای به جریان انداختن ثبت آنها از سوی نهادهای مسوول صورت نگرفته است.

اکبری ادامه داد: ایراداتی که برای به ثبت رسیدن آثار شهرستان دزفول وجود دارد نیاز به همت قاطع و همه جانبه دستگاه‎های اجرایی استان و شهرستان دارد. در خصوص اولین اقدامات صورت گرفته از سوی کارگروهی در فرمانداری برای مشکلات موجود در زمینه به ثبت رساندن آثار تاریخی دزفول از جمله آن می‌توان به ایرادات محیط اطراف پل ساسانی از جمله پل شناور، نبود نورپردازی حرفه‎ای و همچنین تردد خوردروها از زیر پل و آسفالت قسمتی از دهانه پل برای تردد خوردروها اشاره کرد.

اکبری خاطرنشان کرد: در اواخر سال ۱۳۹۰ با دعوت از کارشناسان کمیسیون ملی یونسکو و تاسیس دفتری به‎ عنوان پایگاه مشترک تدوین پرونده‌های نامزدی میراث جهانی دزفول و دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو ایران برای ثبت جهانی اولین قدم‌های عملی در این راه برداشته شد ولی با گذشت حدود شش سال از این اقدام اولیه بازده کار بسیار پایین بوده و منطقی‌ترین دلیل آن هم نبود اجماع گروهی ادارات برای برطرف کردن مشکلات و هموار کردن زمینه‌های ثبت جهانی آثار ارزشمند شهرستان دزفول بوده است.

وی با اشاره به گفته‌های دکتر طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور و مسوول پرونده‌های ثبت جهانی ایران، عنوان کرد: کریدور رود دز و دیگر آثار تمدنی قابلیت ثبت جهانی شدن را دارند. از طرف دیگر، چنان چه این امر تصریح نشود علاوه بر خرابی و فرسایش روزافزون این بناها، مساله ثبت جهانی نیز سخت‌تر، بغرنج‌تر و دست نیافتنی‌تر می‌شود.

عضو انجمن ‌دوستداران و پژوهشگران میراث فرهنگی دزفول اضافه کرد: در روزهایی که شهرستان دزفول شادمان از مساله ثبت جهانی دانشگاه باستانی جندی‎ شاپور بوده و اقبال عمومی در این زمینه مساعد و آماده است ایجاب می‌کند که مسوولان استانی و شهرستانی به ویژه متولیان امر با همکاری یک ‎دیگر برای همیشه آثار ارزشمند دزفول را به ثبت جهانی برسانند.

لینک های مرتبط:, , , , , , , , , , , , , ,


 


- پاکسازی پارک ساحلی دووه دزفول به مناسبت سومین جشنواره صد روز با رود دز دزفول
- چهارم خرداد روز دزفول
- پیام تبریک شهردار دزفول به انجمن دزپارس دزفول انجمن منتخب کشور در سال ۱۳۹۸
- انجمن دزپارس دزفول انجمن منتخب کشور در نوروز ۱۳۹۸
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در بهمن ماه ۱۳۹۷
- تقدیر انجمن دزپارس دزفول از هنرمندان ملی موسیقی ایرانی در خانه تاریخی تیزنو دزفول
- برگزاری برنامه بافت گردی و نشست علمی فرهنگی به مناسبت ۱۵ دی ماه روز ثبت ملی پل ساسانی دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در آذرماه ۱۳۹۷
- به همت انجمن مردم نهاد دزپارس به مناسبت روز ثبت ملی تپه چغامیش دزفول نشست علمی فرهنگی در موزه کرناسیون دزفول برگزار گردید
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در آبان ماه ۱۳۹۷
- جشن رونمایی از لباس سنتی دزفول در خانه تاریخی تیزنو به همت انجمن دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مهر ماه ۹۷
- حضور فعالانه انجمن دزپارس در نشست آموزشی قانون هوای پاک در فرمانداری دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در شهریور ماه ۹۷
- حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در روز تاسوعا و عاشورا جهت گسترش فرهنگ محرم بی زباله
- شرکت گسترده اعضای انجمن دزپارس دزفول در برنامه محرم گردی سال ۹۷
- عیادت و تقدیر از تنها بازمانده کلاه مالی در دزفول توسط اعضای انجمن فعال دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مرداد ماه ۹۷
- شرکت سفیر انجمن دزپارس دزفول در سومین نمایشگاه باغبانی و گیاهان دارویی در بوستان گفتگو تهران
- شرکت انجمن دزپارس دزفول در دومین جشنواره صد روز با رود دز نمایشگاه هنر بازیافت واقع در پارک ساحلی دووه
- پرونده ثبت جهانی دزفول هنوز پیش نرفته است
- تقدیر انجمن مردمی دزپارس از آخرین نمدمال دزفولی
- شرکت انجمن دزپارس در نشست پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل ها در کتابخانه مخبر دزفول
- بافت قدیم دزفول شکوهی تاریخی نیازمند توجه
- عملکرد و فعالیت های انجمن دزپارس دزفول در تیرماه ۱۳۹۷
- جلسه هماهنگی موسسه زبان خوزی با ریس اداره میراث فرهنگی دزفول
- مردم دزفول با برگزاری جشنواره فرهنگی به یاری رود دز آمدند
- از شکوه همنشینی رود و صخره در چال کندی دزفول تا فرار از گرما در کت های دستکند دزفول
- حضور پرشور اعضای فعال انجمن دزپارس در رادیو شهری دزفول در خصوص جشنواره صد روز با رود دز
- دز زلال همیشه جاری دزفول
 

 

همه حقوق مطالب برای دزفول در مسیر جهانی شدن همت بالاتری می‌خواهد محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش