تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۶/۱۱/۱۷


دزفول در مسیر جهانی شدن همت بالاتری می‌خواهد

عضو انجمن ‌دوستداران و پژوهشگران میراث فرهنگی دزفول گفت: شهرستان دزفول پیشینه کهن و چندین هزار ساله دارد و در طول هزاران سال تمدنی ارزشمند در جنوب کشور در شهرستان دزفول شکل گرفته است که می‌تواند یکی از آثار جهانی کشور در ایران باشد.

مهدی اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، با اشاره به کمیته اقدامات ثبت جهانی یونسکو در دزفول اظهار کرد: بیش از پنج سال از تاسیس کمیته‌ای برای انجام اقدامات اولیه ثبت جهانی پل ساسانی و سایر ظرفیت‌های ارزشمند تاریخی شهرستان دزفول می‌گذرد.

وی در خصوص وضعیت پل ساسانی بیان کرد: این پل یکی از استوارترین و منحصر به فردترین پل‎ها در ایران است که بیش از ۱۷ قرن قدمت دارد و لقب کهن‌ترین‌ پل استوار جهان را به خود اختصاص داده است. این پل به دستور شاپور اول بر روی رودخانه دز در سال ۲۶۳ میلادی ساخته شد و جنس این پل ساروج و آهک است.

اکبری ادامه داد: پل قدیم در ۱۵دی ۱۳۱۰ به شماره ۸۴ در فهرست آثار تاریخی ملی ایران ثبت شد و در حال حاضر مهمترین بنای تاریخی شهرستان دزفول محسوب می‌شود.

عضو انجمن ‌دوستداران و پژوهشگران میراث فرهنگی دزفول در خصوص جاذبه‌های گردشگری جنوب کشور اظهار کرد: پل ساسانی در کنار آثار تاریخی دیگر همچون تپه‌های باستانی چغامیش و چغانبوت، آرامگاه یعقوب لیث ‎صفاری، بافت‎ تاریخی، بقای شهر باستانی و دانشگاهی جندی ‌شاپور، قمش‎ها و سربطاق‌ها می‌تواند یکی از مهمترین مقاصد گردشگری برای مسافران و توریست‌هایی محسوب شود که برای دیدن تاریخ تمدن ایران‎ باستان به جنوب ایران سفر می‌کنند.

او در خصوص اقدامات انجام نشده از سوی مسوولان اظهار داشت: با وجود این که در سال‌های اخیر بارها تلاش‌هایی برای به جریان انداختن پرونده ثبت جهانی آثار ارزشمند دزفول در کریدور رود دز شامل پل سازه‌های آبی آن صورت گرفته و گاه و بی‌گاه صحبت‌هایی از آن می‌شود اما تاکنون اقدامات جدی برای به جریان انداختن ثبت آنها از سوی نهادهای مسوول صورت نگرفته است.

اکبری ادامه داد: ایراداتی که برای به ثبت رسیدن آثار شهرستان دزفول وجود دارد نیاز به همت قاطع و همه جانبه دستگاه‎های اجرایی استان و شهرستان دارد. در خصوص اولین اقدامات صورت گرفته از سوی کارگروهی در فرمانداری برای مشکلات موجود در زمینه به ثبت رساندن آثار تاریخی دزفول از جمله آن می‌توان به ایرادات محیط اطراف پل ساسانی از جمله پل شناور، نبود نورپردازی حرفه‎ای و همچنین تردد خوردروها از زیر پل و آسفالت قسمتی از دهانه پل برای تردد خوردروها اشاره کرد.

اکبری خاطرنشان کرد: در اواخر سال ۱۳۹۰ با دعوت از کارشناسان کمیسیون ملی یونسکو و تاسیس دفتری به‎ عنوان پایگاه مشترک تدوین پرونده‌های نامزدی میراث جهانی دزفول و دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو ایران برای ثبت جهانی اولین قدم‌های عملی در این راه برداشته شد ولی با گذشت حدود شش سال از این اقدام اولیه بازده کار بسیار پایین بوده و منطقی‌ترین دلیل آن هم نبود اجماع گروهی ادارات برای برطرف کردن مشکلات و هموار کردن زمینه‌های ثبت جهانی آثار ارزشمند شهرستان دزفول بوده است.

وی با اشاره به گفته‌های دکتر طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور و مسوول پرونده‌های ثبت جهانی ایران، عنوان کرد: کریدور رود دز و دیگر آثار تمدنی قابلیت ثبت جهانی شدن را دارند. از طرف دیگر، چنان چه این امر تصریح نشود علاوه بر خرابی و فرسایش روزافزون این بناها، مساله ثبت جهانی نیز سخت‌تر، بغرنج‌تر و دست نیافتنی‌تر می‌شود.

عضو انجمن ‌دوستداران و پژوهشگران میراث فرهنگی دزفول اضافه کرد: در روزهایی که شهرستان دزفول شادمان از مساله ثبت جهانی دانشگاه باستانی جندی‎ شاپور بوده و اقبال عمومی در این زمینه مساعد و آماده است ایجاب می‌کند که مسوولان استانی و شهرستانی به ویژه متولیان امر با همکاری یک ‎دیگر برای همیشه آثار ارزشمند دزفول را به ثبت جهانی برسانند.

لینک های مرتبط:, , , , , , , , , , , , , ,


 


- عملکرد انجمن دزپارس در بهمن ماه ۹۶
- دزفول در مسیر جهانی شدن همت بالاتری می‌خواهد
- بوستان باغ گودول دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس در دی ماه ۹۶
- با وجود تپه های باستانی چغامیش چرا دزفول موزه باستان شناسی ندارد؟
- پخس مستند چغامیش دزفول در مجموعه حمام موزه کرناسیون دزفول
- دزفول نامی گمنام در موزه ملی ایران
- عملکرد انجمن دزپارس در آذر ماه ۹۶
- شکوه فرهنگی دزفول در خانه تاریخی تیزنو
- برگزاری شب های فرهنگی گردشگری دزفول در خانه تاریخی تیزنو
- دومین سمینار فرهنگی گردشگری دزفول شهر چهار فصل برگزار شد
- برگزاری دومین سمینار فرهنگی ،گردشگری دزفول شهر چهارفصل
- عملکرد انجمن دزپارس در آبان ماه ۹۶
- تمدن آوان دزفول،دریچه ای به سوی شناخت تمدن کهن ایرانیان
- دیدار اعضای انجمن دزپارس با کارکنان رادیو دزفول
- کاسه سفالی ۸۷۰۰ساله چغابنوت دزفول
- قمش گنجی تاریخی در اعماق زمین
- عملکرد انجمن دزپارس در مهر ماه ۹۶
- نقش گردشگری و درآمدزایی شاه رکن‌الدین دزفول از یاد رفته است؟
- شرکت فعالانه انجمن دزپارس در پاکسازی روز تاسوعا و عاشورا
- بازدید اعضای انجمن دزپارس از مراسم محرم در محلات تاریخی دزفول
- «علم عباس» در مراسم محرم دزفول چه قصه‌ای دارد؟
- عملکرد انجمن دزپارس در شهریور ۹۶
- جشنواره صد روز با رود دز پاکسازی عمومی بوستان ساحلی دووه دزفول
- عملکرد انجمن دز پارس در مرداد ۹۶
- مسجد ملاحاجی دزفول در انتظار توجهی ویژه
- دزفول میزبان مسابقات قهرمانی آبهای خروشان کشور شد
- عملکرد انجمن دزپارس در تیرماه ۹۶
- فرار از گرمای خوزستان در همین نزدیکی چال کندی دزفول جایی برای خنک بودن
- آغاز مرمت خانه تاریخی ۲۰۰ ساله طلوعی فر دزفول
 

 

همه حقوق مطالب برای دزفول در مسیر جهانی شدن همت بالاتری می‌خواهد محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش