تاریخ ارسال روی سایت : ۱۳۹۷/۰۸/۲۴


جشن رونمایی از لباس سنتی دزفول در خانه تاریخی تیزنو به همت انجمن دزپارس دزفول

احیای لباس سنتی شهر دزفول، فرصت مغتنمی جهت رونق صنعت گردشگری و توسعه پایدار
روز چهارشنبه بیست و سوم آبان ماه مراسم رونمایی از لباس سنتی دزفول برگزار شد. خوشبختانه این مراسم با استقبال زیاد مردم فهیم شهر دزفول همراه شد اما مثل خیلی موضوعات دیگر سوالات و نقدهای زیادی نیز مطرح گردید. در جهت تبیین برخی اهداف رونمایی از لباس محلی دزفول بایستی دقت و توجه لازم از سوی همه ی شهروندان صورت بپذیرد و در این راستا نکاتی به استحضار می رسد.


شهرستان دزفول سابقه ی غنی و چندهزار در شهرنشینی دارد و همین موضوع سبب شده که در طی این مدت تمدن و هویت ارزشمندی در آن شکل بگیرد. بر اساس مستندات باستان شناسان اولین شهری  در کشور که در آن پارچه بافی به شکل صنعتی بوده، شهرستان دزفول می باشد، با توجه به سابقه  چندهزار ساله شهر نشینی، در این منطقه همزمان با تغییرات روز سایر نقاط کشور، شکل پوشش مردم منطقه نیز  تغییر یافته و در طول این چند هزار سال  به صورت تدریجی تکامل یافته است و  با این همه همواره هویت خود را حفظ نموده است.
امروزه با توجه به جهانی شدن و از بین رفتن بسیاری از هویت های محلی، روز به روز هویت بومی مناطقی که همچنان شاخصه های خود را حفظ نموده اند، بیش از پیش ارزش می یابد. علارغم تصور عمومی و غیر تخصصی که مدرنیته را واجد ارزش می یابند، امروزه بیش از هر زمان دیگری و اتفاقا با توسعه ی فرهنگ های جهانی و مدرنیته، ارزش های کهن و اصیل شهرها و جوامع که قرن ها تجربه ی زیست بشری را پشتوانه ی خود دارند، اهمیت بیشتری پیدا نموده است و حتی جوامعی که از چنین پیشینه ای برخوردار نیستند در جهت هویت سازی و به وجود آوردن ظرفیت ها و پیوندهای اجتماعی می باشند. این موضوع به ویژه در صنعت گردشگری که گردشگران به دنبال تجربه های خاص و متفاوت هستند، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می نماید.
شاید بارها  شنیده باشید که گردشگران دنبال اقامتگاه های بوم گردی، غذاهای محلی، سوغات شهرها و … موارد خاص هر شهر هستند. بسیاری از گردشگران نیز در مسافرت به شهرهای مختلف تجربه ی پوشیدن لباس سنتی و محلی آن شهرها را داشته و همواره از جذابیت بالایی برخوردار بوده است. این نکته ای است که سال ها از آن غافل بوده ایم و همین موضوع در مورد شهر دزفول نیز می تواند اتفاق بیافتد.
شهر دزفول دارای اقلیم خاص خود، پیشینه، آداب و رسوم ، معماری و فرهنگ خاص خود است و در این رابطه تعاملات بسیاری در طول تاریخ چند هزار ساله ی خود با سایر فرهنگ ها داشته است تاثیر گذاشته و متأثر گشته است، اما همواره صاحب شاخصی فرهنگی خاص خود نیز بوده. حفظ و معرفی پوشش محلی و اختصاصی شهر دزفول، فرصت مغتنمی را پیش روی اقشار مختلف اعم از شهروندان، مدیران شهری و برنامه ریزان فرهنگی، صاحبان مشاغل و کارآفرینان می گذارد تا از آن به درستی بهره برداری نمایند.
لباس محلی دزفول برگرفته از همه ی شاخصه هایی است که این شهر را شکل داده، شاخصه هایی مخصوص شهر دزفول که آن را از سایر شهرهای کشور متمایز می نماید. این تمایز در صنعت گردشگری یک سرمایه ی ویژه به حساب می آید. علاوه بر آن لباس محلی هر شهری می تواند پیوند عمیق بین شهروندان ایجاد نماید، با وجود همه ی تغییرات در زندگی امروز نسبت به دهه های پیش، اما همواره زمانی که اشتراکات میان شهروندان در هر شهری بیشتر باشد، می تواند از نظر اجتماعی ارزش آفرین باشد و همدلی را در بین شهروندان بالا ببرد. لباس محلی می تواند در مراسم و اعیاد ملی و مذهبی مورد استفاده شود. شب یلدا، عید نوروز، روز دزفول، شب حنابندون در عروسی و بسیاری از مراسم سنتی می طلبد که پوششی سنتی و متناسب با حال و هوای آن روز استفاده گردد که هم بر جذابیت و تنوع مراسم افزوده و هم باعث پیوند و اشتراکات فرهنگی بیشتری میان ساکنان می گردد از این رو می توان با معرفی درست لباس سنتی دزفول، شهروندان را تشویق به استفاده از آن نمود.
لباس سنتی دزفول برای گردشگرانی که به شهر دزفول سفر می نمایند، فرصت تجربه ی دزفولی بودن را برای لحظاتی فراهم می آورد، استفاده از این لباس در رستوران های سنتی، هتل ها، اقامتگاه های بوم گردی، موزه، آتلیه ها، گروه های نمایشی، گروه های سرود، مراسم فرهنگی، نمایشگاه ها و … می تواند به رونق صنعت گردشگری و فعالیت های فرهنگی کمک نماید. تجربه ای از نمایش دزفولی بودن که در سایر شهرها نمی توان داشت.
موضوع حفظ لباس سنتی حتی در کشورهایی که داعیه دار مدرنیته هستند نظیر ژاپن و کره و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است و با انواع برنامه ریزی های فرهنگی تلاش های بسیاری جهت حفظ هویت تاریخی خود نموده اند. با وجود اینکه شهروندان این کشورها در زندگی روزمره کمتر از لباس سنتی استفاده می نمایند، اما در جشن ها و مراسم مختلف ملی و آئینی، همواره از لباس های سنتی خود استفاده نموده و به این شکل پیوند خود را با اصالت و پیشینه ی کهن خود حفظ می نمایند و این موضوع منافاتی با پیشرفت و توسعه ندارد.
لباس هایی که در شهر دزفول در گذشته مورد استفاده قرار گرفته و تا همین سال های اخیر نیز برخی خانواده ها در مراسم عروسی به تن کرده اند، شباهت های کلی با هم داشته اما در برخی جزئیات در قسمت های مختلف شهر دزف.ل تفاوت هایی نیز داشته است که همین موضوع نشان دهنده تنوع فرهنگی محلات شهر نیز بوده است.
با توجه به اهمیت موضوع و تاثیر مثبت فرهنگی ، اجتماعی و گردشگری لباس محلی در شهر دزفول،  انجمن دزپارس کوشش نموده با تحقیق و بررسی پیشینه ی لباس محلی دزفول در دهه های گذشته، تحقیقات میدانی و استفاده از اطلاعات شهروندان قدیمی و سالخورده شهر دزفول، اولین نمونه از لباس محلی را بر اساس نمونه لباس های اواخر دوره ی قاجاریه تهیه نماید.
با این همه در جهت تداوم این موضوع، انجمن دزپارس برنامه ریزی هایی جهت تشکیل تیم طراحان لباس جهت طراحی لباس هایی متناسب با نیازها، پارچه ها و علایق روز جامعه، برگرفته از فرهنگ و هویت شهر دزفول نیز داشته است .
علاوه بر موارد یاد شده شهر دزفول در استان خوزستان واقع است، استانی رنگارنگ از اقوام و فرهنگ های مختلف. همین موضوع فرصت مغتنمی را برای رونق فرهنگ محلی شهر دزفول فراهم می نماید که با استفاده از لباس محلی و سنتی مخصوص خود از سایر فرهنگ های محلی استان، هویت شهر دزفول متمایز گردد و بر غنای فرهنگی و جذابیت های گردشگری استان خوزستان هر چه بیشتر افزوده گردد. همین تنوع و هویت متمایز در نهایت سبب رونق صنعت گردشگری استان خوزستان و در نتیجه بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی خواهد گردید.
از این روی انجمن دزپارس همه ی علاقمندان به این موضوع را جهت رسیدن به اهداف والای خود که همانا توسعه ی پایدار ، معرفی ملی و جهانی و ارتقای شاخص های فرهنگی و اجتماعی شهرستان دزفول می باشند را دعوت به همکاری می نماید.
محمد آذرکیش
مدیر انجمن دزپارس ( دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول)

لینک های مرتبط:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,


 


- پاکسازی پارک ساحلی دووه دزفول به مناسبت سومین جشنواره صد روز با رود دز دزفول
- چهارم خرداد روز دزفول
- پیام تبریک شهردار دزفول به انجمن دزپارس دزفول انجمن منتخب کشور در سال ۱۳۹۸
- انجمن دزپارس دزفول انجمن منتخب کشور در نوروز ۱۳۹۸
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در بهمن ماه ۱۳۹۷
- تقدیر انجمن دزپارس دزفول از هنرمندان ملی موسیقی ایرانی در خانه تاریخی تیزنو دزفول
- برگزاری برنامه بافت گردی و نشست علمی فرهنگی به مناسبت ۱۵ دی ماه روز ثبت ملی پل ساسانی دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در آذرماه ۱۳۹۷
- به همت انجمن مردم نهاد دزپارس به مناسبت روز ثبت ملی تپه چغامیش دزفول نشست علمی فرهنگی در موزه کرناسیون دزفول برگزار گردید
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در آبان ماه ۱۳۹۷
- جشن رونمایی از لباس سنتی دزفول در خانه تاریخی تیزنو به همت انجمن دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مهر ماه ۹۷
- حضور فعالانه انجمن دزپارس در نشست آموزشی قانون هوای پاک در فرمانداری دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در شهریور ماه ۹۷
- حضور فعالانه انجمن دزپارس دزفول در روز تاسوعا و عاشورا جهت گسترش فرهنگ محرم بی زباله
- شرکت گسترده اعضای انجمن دزپارس دزفول در برنامه محرم گردی سال ۹۷
- عیادت و تقدیر از تنها بازمانده کلاه مالی در دزفول توسط اعضای انجمن فعال دزپارس دزفول
- عملکرد انجمن دزپارس دزفول در مرداد ماه ۹۷
- شرکت سفیر انجمن دزپارس دزفول در سومین نمایشگاه باغبانی و گیاهان دارویی در بوستان گفتگو تهران
- شرکت انجمن دزپارس دزفول در دومین جشنواره صد روز با رود دز نمایشگاه هنر بازیافت واقع در پارک ساحلی دووه
- پرونده ثبت جهانی دزفول هنوز پیش نرفته است
- تقدیر انجمن مردمی دزپارس از آخرین نمدمال دزفولی
- شرکت انجمن دزپارس در نشست پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل ها در کتابخانه مخبر دزفول
- بافت قدیم دزفول شکوهی تاریخی نیازمند توجه
- عملکرد و فعالیت های انجمن دزپارس دزفول در تیرماه ۱۳۹۷
- جلسه هماهنگی موسسه زبان خوزی با ریس اداره میراث فرهنگی دزفول
- مردم دزفول با برگزاری جشنواره فرهنگی به یاری رود دز آمدند
- از شکوه همنشینی رود و صخره در چال کندی دزفول تا فرار از گرما در کت های دستکند دزفول
- حضور پرشور اعضای فعال انجمن دزپارس در رادیو شهری دزفول در خصوص جشنواره صد روز با رود دز
- دز زلال همیشه جاری دزفول
 

 

همه حقوق مطالب برای جشن رونمایی از لباس سنتی دزفول در خانه تاریخی تیزنو به همت انجمن دزپارس دزفول محفوظ می باشد

طراحی سایت : محمد آذرکیش